The association between posttraumatic stress disorder and trauma-related guilt, shame, fear, and sense of control in women with sexual trauma
Cinsel travma yaşantısı olan kadınlarda travma sonrası stres bozukluğu ile travma sonrası suçluluk, utanç, korku ve çaresizlik arasındaki ilişki
- Tez No: 493064
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Travma sırasında hissedilen korku / sıkıntı / rahatsızlık ve düşük kontrol algısı çeşitli travma gruplarında travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile ilişkili bulmuştur. Travma sırasındaki bu duygusal tepkilerin TSSB'ye nasıl bir mekanizma ile etki ettiği net değildir. Bir açıklama travma sonrası kişinin güvenliğine yönelik algıladığı tehditle ilişkili korkunun ve genel olarak hayatında çaresizlik algısının, travma ile ilişkili utanç ve travma ile ilişkili suçluluk düşüncelerinin, travma sırasında hissedilen korku /sıkıntı / rahatsızlık ve kontrol kaybı ile TSSB arasındaki ilişkideki aracılık ettiği olabileceğidir. Nitekim, daha önceki çalışmalarda korku, çaresizlik, utanç ve suçluluk ile ilgili düşüncelerin TSSB ile ilişkili olduğu desteklenmiştir. Bu çalışmada bu aracılık hipotezi cinsel travma deneyimi olan kadınlarda Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak sınanmıştır. Facebook reklam aracı ile 601 cinsel travma yaşamış kadın Travma ile İlişkili Suçluluk Ölçeği, Travma ile İlişkili Utanç Ölçeği, Korku ve Kontrol Duygusu Ölçeği ve Travmatik Stres Belirtileri Ölçeği'nde yer alan soruları ve cinsel travma yaşantısı sırasında hissettikleri korku / sıkıntı / rahatsızlık ve kontrol algısını ölçen soruları cevaplamışlardır. Ölçme modeli ve yapısal model kabul edilebilir uyum iyiliği değerleri göstermiştir. Bulgular, TSSB belirtileri ile travma sırasında hissedilen korku / sıkıntı /rahatsızlık ve kontrol duyguları arasındaki ilişkiye travma sonrası korku, çaresizlik ve travma ilişkili utancın aracılık ettiğini, fakat suçluluk düşüncelerinin bu ilişkiye aracılık etmediğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, travma sonrası hissedilen korku, çaresizlik ve travma ile ilişkili utancın TSSB'de önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bulgular ayrıca cinsel travma sonrasında hissedilen korku, utancın giderilmesinin ve kişinin hayatı üzerindeki kontrol duygusunun arttırılmasının travmatik stres belirtilerinin iyileşmesinde etkili olacağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Peri-trauma emotional reactions and sense of control have been shown to be important predictors of post-traumatic stress disorder (PTSD) in various groups of trauma survivors. It is not clear how these reactions exert their impact on PTSD. One hypothesis could be that post-trauma fear due to an ongoing sense to threat to safety and sense of helplessness in life, trauma-related shame and guilt cognitions mediate the association between peri-trauma reactions and PTSD. These post-trauma reactions have been reported to be associated with PTSD. The present study examined these associations using structural equation modeling (SEM) in sexual trauma survivors. Data from 601 women with sexual trauma history were collected using the Facebook advertisement tool. Survivors completed online versions of Trauma-Related Guilt Inventory, Trauma-Related Shame Inventory, Fear and Loss of Control Scale and Traumatic Stress Symptom Checklist and rated their peri-trauma fear / distress / discomfort and sense of control. Both the measurement model and the structural model provided an acceptable fit. The findings provided support to the hypothesis that the relationship between PTSD symptom severity and peri-trauma distress and sense of control is mediated through post-trauma fear and helplessness responses and trauma-related shame but did not support the mediatory role of guilt cognitions. These findings highlight the important role played by post-trauma emotional reactions in traumatic stress and suggest that effective psychological interventions aimed at reducing fear and shame and enhancing sense of control over one's life would be effective in improving traumatic stress symptoms in survivors of sexual trauma.