Akıllı sadelik, örgütsel iletişim, iş özerkliği, stres, tükenmişlik arasındaki ilişkiler ve bir araştırma
Relationship between intellectuality, organizational communication, work autonomy, stress, burnout and a research
- Tez No: 493066
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde işletmelerin tepe yöneticileri çalışanlarının işletme hedeflerine dönük çalışmalarını sağlamak amacıyla güncel yönetim yaklaşımlarını kullanmaktadırlar. Bir başka ifade ile insan kaynakları güncel yaklaşımları işletmelerin tepe yöneticilerin dikkatini çekmektedir. Hastane ve sağlık kurumlarında işlerin karmaşıklığı ve barındırdığı riskler nedeniyle yöneticiler bu güncel yaklaşımlara daha çok yönelmektedirler. Bu tez çalışmasında Akıllı Sadelik, Örgütsel İletişim, İş Özerkliği, Algılanan Stres ve Tükenmişlik örgütsel davranış değişkenlerin arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Tezin birinci bölümünde tez konusuna ilişkin giriş yer almaktadır. Tezin ikinci bölümünde araştırma değişkenlerine ilişkin detaylı bir literatür araştırmasına yer verilmiştir. Bu bölümde değişkenler tanıtılmış ve değişkenlere ilişkin çalışmalara yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, İstanbul Avrupa yakasında yer 2 hastanede kolayda örneklem yoluyla sağlık çalışanlarına anket uygulanarak veri toplanmıştır. Bu bölümde, araştırma modeli, araştırma hipotezleri ve veri analizleri detaylı bir biçimde yer almaktadır. Elde edilen verilere istatistiksel analizler uygulanmış ve hipotezler sınanmıştır. Tezin son bölümünde veri analizi sonucu elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's top managers use up-to-date management approaches to ensure that their employees work toward their business goals. In other words, human resources management are attracting attention from top managers to operate up-to-date approaches. Due to the complexities and risks of hospitals and healthcare facilities, managers are more likely to approach these current approaches. In this thesis study, the relations between organizational variables such as Smart Simplicity, Organizational Communication, Work Autonomy, Perceived Stress and Burnout were investigated. In the first part of the thesis, there is an introduction about the thesis topic. In the second part of the thesis, a detailed literature search of research variables is given. In this section, the variables are introduced and the studies related to the variables are given. In the third part of the thesis, 2 hospitals located in the European province of Istanbul were surveyed by means of a survey. In this section, research model, research hypotheses and series analyzes are detailed. Statistical analyzes were applied to the obtained data and hypotheses were tested. In the last part of the thesis, results obtained from data analysis are included.