İş özerkliği, kariyer, sinizm, performans ve akıllı sadelik arasındaki ilişkiler ve bir araştırma
Relationship between work autonomy, career, cynicism, performance, smart simplicity and a research
- Tez No: 494259
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz dünyasının rekabetçi ortamı, işletmeleri iş özerkliği, kariyer, sinizm, performans ve akıllı sadelik gibi örgütsel davranış değişkenlerini araştırmaya sevk etmektedir. Bu örgütsel davranış değişkenleri tez araştırmasında ele alınıp araştırılmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, örgütsel davranış değişkenlerine yer verildi. Bu kapsamda literatür araştırması yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde bir anket araştırmasına yer verilmiştir. Anket çalışması İstanbul Avrupa Bölgesinde sağlık çalışanlarına kolayda örneklem yoluyla yapılmıştır. Elde edilen veriler Spss ve Amos programları kullanılarak yorumlamaya tabi tutulmuştur. Sonuç bölümünde, anket sonuçlarından yola çıkarak daha önceden kurgulanan hipotezler doğrulanmış ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world we are looking to explore the competitive environment and the organizational behavioral variables such as business autonomy, career, cynicism, performance and intelligent simplicity. These organizational behavioral variables were researched and explored. The first part of the thesis work took place in organizational behavioral values. A literature search was conducted on this cover. Second test of the thesis. The questionnaire study was easily sampled for health professionals in the Istanbul European Region. The obtained SPSS and Amos programs were interpreted within the program. The resulting better hypotheses of victimization have been confirmed and these variables have been put forward