Üç boyutlu sanal ortamlar ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrenme başarısı üzerindeki etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The impact of three dimensional virtual environments and augmented reality applications on learning achievement: A meta-analysis study
  1. Tez No: 493087
  2. Yazar: ŞİRİN KÜÇÜK AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NACİ ÇOKLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmanın amacı, 3 boyutlu sanal ortam ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrenme başarısı üzerindeki etkililiğini inceleyen deneysel çalışmalar bir araya getirildiğinde, bu teknolojiler kullanılarak oluşturulan uygulamalar ile yüz yüze ortam arasında, öğrenme başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amacı gerçekleştirebilemek için eğitim bilimleri alanında son yıllarda popüler olan meta-analiz yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında ilgili araştırmalara ulaşabilmek için Science Direct, ERIC, Taylor & Francis, EBSCO, Emerald, JSTOR, SAGE, SpringerLink ve Google Scholar veri tabanları incelenmiştir. Bu veritabanlarına belirlenen anahtar kelimeler girilerek, 2010-2016 yılları arasında yayınlanmış olan 4.682 makalenin araştırmanın amacına uygunluğu kontrol edilmiştir. Yapılan ilk incelemeden sonra, 3B sanal ortamlar için 47 makale, artırılmış gerçeklik için ise 57 makale belirlenmiştir. 3B sanal ortamlar için 47 makale içerisinden dâhil etme kriterlerine uyan 20 makale, artırılmış gerçeklik için ise 57 makaleden dâhil etme kriterlerine uyan 24 makale belirlenerek meta-analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkeni öğrenme başarısı iken bağımsız değişkeni deney ve kontrol gruplarıdır. Araştırmada moderatör değişken olarak öğretim seviyesi belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, 3 boyutlu sanal ortamların deney grubu lehine öğrenme başarısı üzerinde orta düzeyde bir etki büyüklüğü (d=0.32) olduğu görülmüştür. Bu sonuca benzer olarak, artırılımış gerçeklik uygulamalarının da deney grubu lehine öğrenme başarısı üzerinde orta düzeyde bir etkiye (d=0.46) sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucuna bağlı olarak artırılmış gerçeklik teknolojisinin, 3B sanal ortama göre öğrenme başarısı üzerinde daha yüksek etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effect of the method applied through these technologies on the learning success according to the applied teaching method when the experimental studies investigating the effectiveness of the learning success of the 3D virtual environments and the augmented reality applications are put together. In the field of educational sciences, popular meta-analysis has been popular in recent years in order to achieve this goal. In order to reach related researches, the databases of Science Direct, ERIC, Taylor & Francis, EBSCO, Emerald, JSTOR, SAGE, SpringerLink and Google Scholar have been examined. The key words in these databases were entered and 4,682 articles published between 2010 and 2016 were checked for suitability for the purpose of the research. After the initial review, 47 articles were identified for 3D virtual environments and 57 articles for augmented reality. For 3D virtual environments, meta-analysis was performed by identifying 20 articles that fit the inclusion criteria from 47 articles and 24 articles that meet the inclusion criteria of 57 articles for augmented reality. While the dependent variable of the research is the learning success, the independent variable is the experimental and control groups. The level of teaching was determined as the moderator variable in the study. According to the results of the study, the experimental group of 3D virtual environments was found to have moderate effect size (d=0.32) on the learning success for the purpose. Similar to this result, it was determined that the augmented reality applications had moderate effect (d=0.46) on the learning success for the experimental group. As a result of the research that the augmented reality technology has a higher effect on the learning success according to the 3D virtual environment.