Ortaokul müzik öğretmenlerinin blok flüt eğitiminde karşılaştıkları sorunlar
Middle school music teachers' problems in recorder training
  1. Tez No: 493088
  2. Yazar: FİKRİYE İNCİ KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEVRİM BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma ile Van İli Erciş ilçesinde görev yapan müzik öğretmenlerinin, bir okul çalgısı olan blok flüt eğitimi süresince karşılaştıkları sorunların tespiti amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Öğrencilerin blok flütle ilgili temel becerilerine ait yetersizliklerinin blok flüt eğitimini etkilediği, blok flüt eğitimi için ders saatinin yetersiz olduğu, hazır bulunuşluk açısından çocukların yetersiz bilgi ve donanımla 5. Sınıfa geldiği, egzersiz ve şarkıların başlangıç düzeyi için yetersiz olduğu ve kitapların öğrencilerin eğitim seviyelerinin üstünde olduğu, müzik ders kitabındaki egzersiz ve şarkıların bütün kademeler için yetersiz olduğu, blok flütün makamsal ezgileri çaldırmada yetersiz olması, blok flütün çok sesli ezgileri çaldırmada yetersiz olması, blok flüte olan ilgisinin yetersiz olduğu, okulların fiziki şartlarının blok flüt eğitimi sırasında kullanılan öğretim tekniklerini uygulamada öğretmenler tarafından yetersiz bulunması, blok flütün bir okul çalgısı olarak kısmen yeterli görüldüğü gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to determine the problems encountered by music teachers who are working in Van / Erciş, during the recorder education, which is a musical instrument used in schools. According to the research results; The inadequacy of basic skills of the students about the recorder affects recorder education, the lesson hours for the recorder education are insufficient, in terms of readiness the students come to the fifth grade without sufficient knowledge and capacity, the exercises and the songs are inadequate for beginner level and the books' level is above the students' level of education, the exercises and the songs in the music lesson book are inadequate for all grades, the recorder is insufficient for playing modal melodies, the recorder is insufficient for playing polyphonic melodies, the students' interest in the recorder is insufficient, the schools' physical conditions are found insufficient by the teachers for the teaching methods used during the recorder education, the recorder is considered partially enough to be a musical instrument for schools.