Sığır Tüberkülozis'in teşhisinde ELİSA'nın kullanılması ve allerjik yöntemle karşılaştırılması
Use of ELISA in the diagnosis of bovine Tuberculosis and its comparison with allergic test
  1. Tez No: 49309
  2. Yazar: OKTAY KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN İZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
44 ÖZET Bu çalışmada, PPD tüberkülin testi için dört farklı işletmeden sağlanan 850 adet sığır ve ELISA için bu sığırlara ait kan serumları kullanıldı. Ayrıca ELİSA'da kullanılmak üzere Ankara ili çevresindeki mezbahalardan 20 adet kan serumu alınarak incelendi. Hayvanlardan serum için kan alındıktan sonra, boyun derisine intradermal PPD tüberkülin testi uygulandı ve sonuçlar 72 saat sonra değerlendirildi. ELİSA'da, M.bovis AN5 susundan hazırlanan mammalian PPD antijen olarak kullanıldı. Testte konjugat olarak, tavşanda hazırlanmış peroksidaz işaretli anti-bovine lgG(H+L) ve substrat olarak 2,2 azinobis kullanıldı. Sonuçlar 405 nm filtre ile okundu. PPD tüberkülin testi“Sığır Tüberkülozu Yönetmeliği”ne göre değerlendirilerek tüberküloz pozitif, tüberküloz şüpheli ve paratüberküloz şüpheli hayvanlara saptandı. Buna göre 850 sığırdan dördü tüberküloz pozitif, beşi tüberküloz şüpheli ve üçü paratüberküloz şüpheli olarak değerlendirildi. ELISA sonuçlarının değerlendirilmesi için cut-off değeri hesaplandı ve bu değerin üzerinde OD gösteren serumlar pozitif, bu değerin altındaki serumlar negatif kabul edildi. PPD tüberkülin yapılan 850 adet sığıra ait kan serumlarından toplam 37 adedi ve mezbahadan sağlanan 20 adet serumun 14 adedi ELISA ile pozitif olarak saptandı. Sonuç olarak, ortaya çıkan kros-reaksiyonların giderilmesi ve amaca uygun antijenin saptanması halinde ELISA, tüberkülin deri testine göre tercih edilebilecek bir test olacakdır. Anahtar kelimeler; sığır tüberkülozu, ELISA, PPD tüberkülin, Mycobacterium bovis.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Use of ELISA in the Diagnosis of Bovine Tuberculosis and Its Comparison with Allergic Test In this study, a total of 850 cattle provided from four different farms and their sera were investigated with intradermal PPD tuberculin test and ELISA, respectively. Also, an additional 20 sera provided from slaughterhouses around Ankara were investigated in ELISA. After the animals had been bled for sera, intradermal PPD tuberculin applied to the animals' neck skin and the results evaluated after 72 hours. The mammalian PPD prepared from M.bovis AN5 strain, was used as antigen in ELISA. Peroxidase labelled rabbit anti-bovine lgG(H+L) was used as the conjugate and 2,2 azinobis as the substrate in ELISA and the results were read at 405 nm filter. PPD tuberculin test results were evaluated according to“Bovine Tuberculosis Statute”and four tuberculosis positive, five tuberculosis doubtful and three paratuberculosis doubtful animals were determined. Cut-off value was calculated for evaluation of ELISA results and sera with higher ODs than cut-off value were regarded as positive where sera with lower ODs as negative. Out of 850 cattle sera that had been subjected to PPD tuberculin test and 20 cattle sera that had been provided from slaughterhouses, 37 and 14 were found to be positive in ELISA, respectively. In conclusion, it was determined that if the cross-reactions will be eleminated and suitable antigenic structures for this purpose will be determined, ELISA will eventually become the test of choice instead of tuberculin skin test. Key words; bovine tuberculosis, ELISA, PPD tuberculin, Mycobacterium bovis.