Yerleşim yerlerine göre anne baba tutumlarının okul öncesi çocukların sosyal becerilerine etkisi
Effect of mother father attitudes to social skills of kindergarten children according to settlements
- Tez No: 493111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGÜ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma köy ve kentte yaşayan, anasınıfına devam eden çocukların anne baba tutumlarının ve bazı değişkenlerin sosyal becerilerinde farklılık yaratıp yaratmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Konya ili Kadınhanı ilçesine bağlı köylerde, anasınıfına devam eden yüz kırk köy çocuğu ile Konya ili Karatay ilçesinde anasınıfına devam eden yüz seksen çocuk olmak üzere toplam üç yüz yirmi çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocukların sosyal becerilerini belirlemek amacıyla“Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği”, çocuklar ve aileleri ile ilgili bazı bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve anne baba tutumunu belirlemek amacıyla“ Anne- Babalık Stilleri Ve Boyutları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kent merkezindeki çocukların sosyal becerileri üzerinde anne baba tutumlarından demokratik anne tutumunun, çocukların cinsiyetinin, anne eğitim düzeyinin, kardeş sayısının anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Anne baba tutumlarından demokratik baba tutumunun, otoriter anne -baba tutumunun, izin verici anne- baba tutumunun, çocukların yaşının, anne–baba yaşının, anne-baba mesleğinin, baba eğitim düzeyinin çocukların sosyal becerileri üzerinde anlamlı bir farklılığın olmadığı saptanmıştır. Köy merkezinde bulunan çocukların sosyal becerilerinde ise; anne baba tutumlarından demokratik anne-baba tutumu, otoriter anne–baba tutumu, izin verici baba tutumunun anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. İzin verici anne tutumu, çocukların yaşı, cinsiyeti, anne-baba yaşı, anne–baba eğitim durumu, anne–baba mesleği, kardeş sayısı çocukların sosyal becerileri üzerinde anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether mother-father's attitudes and some other variables differ the social skills of kindergarten children living in village and city. Research carried out with three hundreds and twenty children totally, including one hundred and forty of them attending to kindergartens at the villages of Konya province Kadındahı district and one hundred and eighty children from Konya province Karatay district. In this research,“Social Skills Assessment Scale”is used to determine the social skills of children,“Personal Information Form”prepared by the researcher to obtain some information about children and their families, and“Parent Styles and Dimensions Scale”is used to determine the attitudes of parents. As a result of the research; it has been determined that democratic mother attitude, gender, level of education of mother and siblings make a significant difference from the attitudes of the parents on the social skills of the children in the city center. It has been determined that the democratic father's attitude, authoritarian mother-father's attitude, permissive mother-father's attitude, child's age, mother-father's age, mother-father's occupation, father's education level do not make a significant difference on the social skills of children. In the social skills of the children in the village center; It has been determined that democratic mother-father's attitude, authoritarian mother-father's attitude, and permissive father's attitude made a significant difference. There was no significant difference in the social skills of the children with permissive mother's attitude, children's age, gender, mother-father's age, mother-father's education status, mother-father's occupation and sibling numbers.