Simental erkek danaların optimum besi sonu ağırlıklarının tesbiti
- Tez No: 49312
 - Danışmanlar: PROF.DR. RAFET ARPACIK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
61 8. SUMMARY The aim of this experiment was to determine of optimum final weights of Simmental young bulls. Twenty four animals were allocated into three groups according to age and Liwe-weights. Each group consisted of 8 animals. Initial average Live weights and age of animals in groups were 230.5 - 290.5 (group I) 134.1 - 175.0 (groups II) and 118.0 kg - 134.9 days (group III) respectively. Optimum final weights of groups were 505.7, 505.9 and 504.8 kg. respectively. Average fattening periods in the groups were 224, 308 and 364 days and average daily live-weighs gains were 1228, 1207 and 1062 grams. The differences between third and the other groups were statistically significant. The difference between first and second group was not significant. The average feed intakes (concentrates + roughages) and dry matter per kg live weight gain in the groups were 18.7, 14.9., 15.4., 9.3., 7.4 and 7.7 kg., respectively The dressing percentage (calculated from cold carcases), bone ratio and kidney fat in the groups 60.57., 61.34., 59.33 %., 15.46., 14.90., 15.16 % and 9.36., 7.76., 6.16 kg respectively. The differences between groups were not statisticaly significant. It was concluded that, optimum final weights of simmental bulls were about 500 kg. Suitable initial weight and age found to be 135 kg and six mounths for fattennig of simmental bulls. Key words : Simmental, optimum final weight, slaughter, carcass charecteristics.60 tüketilen yem miktarı sırası ile 18.7, 14.9 ve 15.4, kuru madde miktarı ise 9.3, 7.4 ve 7.7 kg tesbit edilmiştir. Kesim ve karkas özelliklerinden sıcak ve soğuk karkas randımanları % 62.02, 61.97, 59.75 ve 60.57, 61.34, 59.33, karkasta kemik oranı 15.46, 14.90, 15.16, böbrek yağı 9.36, 7.76 ve 6.16 kg bulunmuştur. Karkas ve kesim özellikleri için belirlenen değerler birbirlerine benzer olarak bulunmuştur. Ekonomik analizlerde gider unsurları içerisinde hayvan alım bedelinin en yüksek paya sahip olduğu ve besinin kârlılığını önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Optimum besi sürelerinde en yüksek kârın ve en düşük maliyetlerin ikinci grup hayvanlarda sağlandığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Simental erkek danaların optimum besi sonu ağırlıklarının 500 kg civarında olduğu, kesime sevkedilen hayvanların yerine hayvan temininde güçlük çekildiği durumlarda 550 kg düzeyine çıkabileceği belirlenmiştir. Besi başlangıcı için en uygun yaş ve canlı ağırlığın ise 6 ay ve 135 kg olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Simental, optimum besi sonu ağırlığı, kesim, karkas özellikleri
Özet (Çeviri)
61 8. SUMMARY The aim of this experiment was to determine of optimum final weights of Simmental young bulls. Twenty four animals were allocated into three groups according to age and Liwe-weights. Each group consisted of 8 animals. Initial average Live weights and age of animals in groups were 230.5 - 290.5 (group I) 134.1 - 175.0 (groups II) and 118.0 kg - 134.9 days (group III) respectively. Optimum final weights of groups were 505.7, 505.9 and 504.8 kg. respectively. Average fattening periods in the groups were 224, 308 and 364 days and average daily live-weighs gains were 1228, 1207 and 1062 grams. The differences between third and the other groups were statistically significant. The difference between first and second group was not significant. The average feed intakes (concentrates + roughages) and dry matter per kg live weight gain in the groups were 18.7, 14.9., 15.4., 9.3., 7.4 and 7.7 kg., respectively The dressing percentage (calculated from cold carcases), bone ratio and kidney fat in the groups 60.57., 61.34., 59.33 %., 15.46., 14.90., 15.16 % and 9.36., 7.76., 6.16 kg respectively. The differences between groups were not statisticaly significant. It was concluded that, optimum final weights of simmental bulls were about 500 kg. Suitable initial weight and age found to be 135 kg and six mounths for fattennig of simmental bulls. Key words : Simmental, optimum final weight, slaughter, carcass charecteristics.