Ekipman ataması ile iki amaçlı montaj hattı yeniden dengeleme problemi
Bi-objective assembly line re-balancing problem with equipment assignment
  1. Tez No: 493128
  2. Yazar: ELİF ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZPEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, ekipman ataması ile iki amaçlı montaj hattı yeniden dengeleme problemi ele alınmıştır. Elimizde gerekli ekipmanla birlikte istasyonlara atanmış işler ve dengelenmiş bir montaj hattı bulunmaktadır. Bir veya daha fazla istasyonda meydana gelen bozulma elimizdeki sonucu kullanılamaz hale getirir. İşlerin gerekli ekipmanla birlikte kalan istasyonlara yeniden atanması gerekmektedir. Eğer işlerin atandığı istasyonlarda gerekli ekipman yer almıyorsa yeni ekipman satın almamız gerekmektedir. Montaj hattını yeniden dengelerken iki amacımız vardır: çevrim süresini en azlamak ve yeni alınan ekipmanın maliyetini en azlamak. Bu çalışmanın amacı bastırılmamış çözümleri yaratmak ve en çok tercih edilen çözümü bulmaktır. İki yöntem kullanılarak tüm bastırılmamış çözümler yaratılmıştır: Geleneksel Epsilon-Kısıt Yöntemi ve Artırılmış Epsilon-Kısıt Yöntemi. Yaratılan çözümler arasından en çok tercih edilen çözümü bulmak için karar verici ile etkileşimli olarak çalışan bir algoritma kullanılmıştır. Önerilen yöntemlerin performanslarını ölçmek amacıyla deneyler yapılmış ve sonuçlar raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a bi-objective assembly line rebalancing problem with equipment assignment is considered. We are given assignment of tasks to workstations with required tools and a balanced assembly line. Any disruption in one or more workstations makes the current solution infeasible. The tasks must be reassigned to the remaining workstations with required equipment. We may need to purchase new equipment if the required equipment of some tasks do not exist on the workstations they are assigned to. We consider two objectives while rebalancing the assembly line: minimizing cycle time and minimizing cost of purchasing new equipment. The aim of this study is to generate efficient solutions and determine the most preferred solution. All non-dominated objective vectors are generated using two methods: Traditional Epsilon-Constraint Method and Augmented Epsilon-Constraint Method. An algorithm that works interactively with the decision maker is used to find the most preferred solution. Computational experiments are carried out in order to measure the performance of suggested methods and the solutions are reported.