Acil servise izole üst ekstremite kırığı ile başvuran ve girişimsel sedasyon ve analjezi uygulanan hastalarda ketamin-propofol kombinasyonu ile midazolam-fentanil kombinasyonunun hemodinamik parametrelere ve hastanın ağrı düzeyine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of ketamine-propofol combination and midazolam-fentanyl combination with hemodynamic parameters and pain scores in patients coming to the emergency department with an isolated upper extremity fracture and have received procedural sedation and analgesia
  1. Tez No: 493188
  2. Yazar: BURAK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ECMEL ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, İlk ve Acil Yardım, Anesthesiology and Reanimation, Orthopedics and Traumatology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Girişimsel sedasyon; kardiyopulmoner fonksiyonları koruyarak bilinç düzeyinin deprese edilmesi için sedatif ya da disosyatif anestetik uygulanması yöntemidir. Böylece tıbbi girişim sırasında hastanın vereceği tepki ve işlemi hatırlaması azalır. Girişimsel sedasyon ve analjezi ise ağrıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için ilave ajanların eklenmesidir. Bu çalışmanın temel amacı, ketofol (ketamin ve propofol kombinasyonu) veya midafen (midazolam ve fentanil kombinasyonu) ile girişimsel sedasyon ve analjezi (GSA) alan hastaların vital bulguları, hemodinamik parametreleri ve ağrı skorlarını bildirmek ve hastalarda görülen yan etkileri karşılaştırmaktır. Çalışma etik kurulu onayı alındıktan sonra Ocak 2017 – Ekim 2017 tarihleri arasında 10 aylık sürede Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Acil Servisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Ketofol veya midafen kullanılarak GSA uygulanan tüm hastalar prospektif olarak gözlenmiştir. Vital ve hemodinamik parametreler ve ağrı skorları, otomatik ekipmanlar ve Vizüel Analog Skalası (VAS) skorlamasıyla kaydedilmiştir. 40' ı ketafol grubunda 40' ı midafen grubunda olmak üzere toplam 80 hasta alınmıştır. Hastaların VAS ile ağrı skalası değerlendirildiğinde ketofolün midafene göre ağrıyı daha fazla azalttığı, hasta konforunu daha fazla sağladığı gösterilmiştir. Bunun yanında Ramsey Sedasyon Skoru (RSS) daha yüksek olduğundan ketafol grubunda midafen grubuna kıyasla daha derin sedasyon sağlanmıştır, ve ek doz gereksinimi de midafene kıyasla ketafol grubunda daha az olmuştur. Yan etkinlikleri değerlendirildiğinde ise midafen O2 satürasyonunu daha fazla düşüren, daha uzun anestezik etki süresi olan, ek doza daha fazla ihtiyaç duyulan ve kan basıncını daha fazla düşüren ilaç kombinasyonudur. Sonuç olarak ketofol güvenli, etkin ve hastaların vital parametreleri değerlendirildiğinde midafene kıyasla daha üstünlük sağlayan bir ilaç kombinasyonudur. Acil servislerde güvenli bir şekilde tercih edilse de bu sonuçları destekleyici çalışmalar yapılmaya devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Procedural sedation is the administration of sedatives or dissociative anesthetics to induce a depressed level of consciousness while maintaining cardiorespiratory function so that a medical procedure can be performed with little or no patient reaction or memory. Procedural sedation and analgesia is the addition of agents to reduce or eliminate pain. The primary aim of this study was to report the vital signs, hemodynamic parameters and pain scores of the patients who have received procedural sedation and analgesia (PSA) for with either ketofol (combination of ketamine and propofol) or midafen (combination of midazolam and fentanyl) and compare the proportion of patients with adverse events. The study was carried out at Marmara University Pendik Training and Research Hospital Emergency Medicine Emergency Department for 10 months between January 2017 and October 2017 after the approval of the ethics committee. This study is a prospective observational study. All patients received procedural sedation and analgesia (PSA) with either ketofol (combination of ketamine and propofol) or midafen (combination of midazolam and fentanyl) were prospectively observed. Vital and hemodynamic parameters and pain scores of the patients were recorded by automated equipments and visual analog scale (VAS) charts. 80 patients were enrolled, 40 received ketofol and 40 received midafen. When the pain scale was assessed with VAS, patients receiving ketafol were more likely to have pain relief compared to patients receiving midafen, and to provide more patient comfort. In addition, since the Ramsey Sedation Score (RSS) was higher, deeper sedation was achieved in the ketafol group than in the midafen group, and the additional dose requirement was less likely in the ketafol group compared to midafen group. When side effects are assessed, midafen is more likely to reduce O2 saturation, have longer duration of anesthesia, require additional doses, and lower blood pressure. In conclusion, ketofol is a combination of drugs that is more safe and effective than midafen, and superior to midafen when patients' vital parameters are evaluated. Although this ketofol combination is preferred in emergency services safely, studies supporting these results should be continued.