Acil servise zehirlenme sebebi ile başvuran hastaların geriye dönük analizi
Retrospective study of poisining patients who apply to emergency services
- Tez No: 493189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, İlk ve Acil Yardım, Forensic Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ: Zehirlenmeler çok eski çağlardan beri toplumları yakından ilgilendiren önemli sorunlardan biri olmuştur. Herhangi bir kimyasal, fiziksel veya organik madde sindirildiğinde, solunduğunda, emildiğinde veya enjekte edildiğinde; küçük miktarlarda bile kimyasal etkileri ile yapılara zarar verebiliyor ve fonksiyonları bozabiliyorsa, bu maddeye zehir, olaya ise zehirlenme denilmektedir . Zehirlenmeler; etkene, hastaneye başvuru süresine bağlı olarak ciddi sonuçlar doğurabilmektedir . Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran zehirlenme olgularının demografik ve klinik özelliklerinin tanımlanması amaçlanmıştır. MATERYAL METOT: Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine Ocak 2016 – Haziran 2017 tarihleri arasında acil servise zehirlenme nedeni veya şüphesiyle başvuran veya getirilen hastalar retrospektif, demografik olarak incelenmiştir. Hastaların başvuru tarihi, yaş, cinsiyet, maruziyetin şekli, eşlik eden travma varlığı, alınan madde, entübasyon ve mortalite sonuçları değerlendirilmiştir. Alınan veya maruz kalınan maddeler Parasetamol, NSAİD, Trisiklik antidepresan (TCA) olan, TCA olmayan antidepresan, alkol, gıda, mantar, metanol veya etanol, kostik madde, kardiyak ajan, bonzai ve diğer uyarıcılar olarak sınıflandırılmış, bunun dışarısında kalan ajanlar (antibiyotik, antifungal, antiviral, mide asitliği düzenleyiciler, antikolinerjik etkili spazmolitikler, antikoagülanlar vb.)“diğer ilaçlar”kategorisinde sınıflandırılarak kayıt altına alınmıştır. Çalışmada elde edilen tüm veriler MedCalc v15.8 yazılımı kullanılarak hesaplanmıştır. SONUÇLAR: Çalışmamıza dahil edilme kriterlerini karşılayan 979 hasta katılmıştır. Çalışmaya katılan 979 hastadan 488'i (%49.8) erkek, 491'ü (%50.2) kadındır. 979 hastanın medyan yaşı 29'dur (İKA:23 - 37). Çalışmaya alınan 979 hastanın analizinde en sık üç etiyolojiyi 229 hasta (%23,3) ile sentetik kannabinoidler bağlı zehirlenme, 222 (%22,4) hasta ile trisiklik antipersan (TCA) olmayan antidepresanlarla zehirlenme,187 (%19,1) hasta ile Non-steroid antienflamatuar (NSAII) ile zehirlenme,142 (%14.5) hasta ile parasetamole bağlı zehirlenme, 113 (%11,5) hasta diğer ilaç grubuna bağlı zehirlenme, 90 (%9,1)hasta ile inhalasyon şeklinde zehirlenme, 71 (%7,2) hasta ile alkol ile zehirlenme izlemektedir. Çalışmaya alınan 979 hastanın 35'i (%3.5) entübe olup, 7 günlük mortalite 4 (%0.4) olarak bulunmuştur. TARTIŞMA: Hastanemiz acil servisine başvuran zehirlenme olgularından elde ettiğimiz veriler Türkiye'de daha önceden yapılan çalışmalar ile benzer özellikler göstermekle birlikte antidepresan ilaçlarla zehirlenmelerin ve sentetik kannabinoid kullanımı sonrasında acil servise başvuruların giderek arttığı vi gözlenmiştir. İlaç ile zehirlenmeler halen daha çok kadınlarda ve ilaçlarla olmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Poisoning has been one of the major problems that have been closely related to societies since ancient times. When any chemical, physical or organic matter is digested, inhaled, absorbed or injected; even in small quantities, if it can damage the structure with its chemical effects and destroy its tissues is called poison, and event is called Poisoning. Effectiveness can have serious consequences, depending on the length of time the patient is applied. In this study, we performed to define the demographic and clinical features of the poisoning cases applied to Marmara University Medical Faculty Emergency Service. MATERIAL METHODS: In our study, we performed retrospectively and demographically for the reasons of urgent hospital poisoning or applied or brought to the emergency department between January 2016 and June 2017 in the emergency department of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. The patients' date of admission, age, sex, type of exposure, accompanying trauma, received substance, intubation and mortality were evaluated. Acquired or exposed substances are classified as paracetamol, NSAII, tricyclic antidepressant (TCA), non-TCA antidepressant, alcohol, food, mushroom, methanol or ethanol, corrosive agent, cardiac agent, bonzai and other stimulants (antibiotics, antifungal, stomach acidity regulators, anticholinergic effective spasmolytics, anticoagulants etc.) were classified under the category of“other drugs”. All data obtained in the study were calculated using MedCalc v15.8 software. CONCLUSIONS: 979 patients meeting the inclusion criteria were included. Of the 979 patients who participated in the study, 488 (49.8%) were male and 491 (50.2%) were female. The median age of 979 patients is 29 (İQA: 23 - 37). In the analysis of 979 patients studied, 229 patients (23.3%) were associated with synthetic cannabinoids, 224 (22.4%) antidepressants without substance of tricyclic antipersan (TCA) were the most common etiologic agents, and 187 (14.5%), paracetamol-induced intoxication with 113 patients (11.5%), toxicity due to other drug groups, 90 (9.1%) patients with inhalation poisoning, 71 7,2%) followed by alcohol and poisoning. Thirty-five (3.5%) of the 979 patients who were included in the study were intubation, and 7-day mortality was 4 (0.4%). DISCUSSION: Our hospital has been observed with increasing contact the emergency services after poisoning with antidepressant drugs and synthetic cannabinoids use. Although similar characteristics with data previously conducted studies in Turkey gained from poisoning cases admitted to the emergency room. Drug poisoning is still with more women and medicines