Acil servise gelen hastalarda düşme riski ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of falling risk and affecting factors of patients who consult to emergency servi̇ce
  1. Tez No: 493205
  2. Yazar: ÖZNUR ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, acil servise spesifik KINDER I Düşme Risk Değerlendirme Aracı'nın Türkçe'ye uyarlanması, acil servise gelen hastaların düşme riskinin değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla planlanmış tanımlayıcı, metadolojik bir çalışmadır. Çanakkale Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde Aralık 2016 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini güç analizi ile belirlenen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 1000 birey oluşturdu. Verilerin toplanmasında, hasta bilgi formu ve acil servis hastalarında kullanılan“KINDER I”düşme risk değerlendirme aracı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı analizler; aracın Türkçe'ye uyarlanmasında, kapsam geçerliliğine yönelik Kendall W uyuşum testi; güvenirlik için ise bağımsız gözlemciler arası uyuma yönelik Kappa analizleri yapıldı. Uzman görüşleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (Kendall's W:,243, p:,121).
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive, methodological study designed in order to adapt the KINDER I Fall Risk Assessment Tool specific the emergency service to Turkish, evaluate the risk of falling and examine the affecting factors of patients who consult to emergency service. This research was carried out in Çanakkale State Hospital Emergency Service between the dates December 2016 and May 2017. One thousand people, who are determined with the power analysis and willing to join the research, constituted the sample of the research. In the collection of the data, the information form and the“KINDER I”fall risk assessment tool used in the emergency patients were used. In evaluation of the data, the descriptive analysis; for the adaptation of the tool to Turkish, Kendall W conformity test for the content validity opinions and Kappa analysis to ensure independent interobserver agreement for reliability were performed. There was no significant difference between expert opinions (Kendall's W:.243, p:.121).