Tıbbi hatalara örgütsel güven arasındaki ilişki
Relationship between the level for organizational trust and the medical malpractice summary
- Tez No: 493206
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ VOLKAN AKYÖN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tıbbi müdahale, hekimin hastaya uyguladığı hastalığın sadece tedavi ve teşhis yöntemlerini değil, ayrıca bakım, danışmanlık ve eğitim konularını da içermektedir. Bu kapsamda bakıldığında bulunan bulguların tıbbi müdahale hatalarında hekim ve diğer sağlık personellerin hatalarını göstermesi açısından önemli olduğu görülmektedir. Sağlık personelin hastaya yaklaşımı, sadece teşhis ve tedavi yöntemleri değil ayrıca bakım, danışmanlık ve eğitim konularını da içermelidir. Çalışmanın evrenini Çanakkale İli'nde bulunan bir Üniversitesi hastanesi ve kamu hastaneler birliğine bağlı bir Devlet Hastanesi'nde çalışan sağlık elemanları oluşturmaktadır. Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi'nde 364 hekim,134 kadrolu ebe, hemşire ve 61 sözleşmeli hemşire ve ebe, 4 kadrolu teknisyen/tekniker ve 37 sözleşmeli teknisyen/tekniker olmak üzere toplam 602 kişi görev yapmaktadır. Çanakkale Devlet Hastanesi'nde ise 88 hekim ve 652 ebe ve hemşire 25 teknisyen/tekniker olmak üzere toplam 765 kişi görev yapmaktadır. Çalışmanın evrenini bu iki hastanede çalışan toplam 1365 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışma. Örneklem seçimine gidilmeden gönüllülük esas alınarak çalışmaya katılmayı kabul eden tüm sağlık çalışanları ile yapılmıştır (n=422). Bu Çalışmada“Tıbbi Hatalarda ”Faktör analizinde 6 faktör ortaya çıkmıştır. Tıbbi Hata Açıklık Faktörü, Tıbbi Hata Çalışan Kaynaklı Nedenler, Tıbbi Hata Bildirilmesinden Kaçınma, Tıbbi Hata Önlenebilir, Tıbbi Hata Çalışma sistemi Kaynaklı Nedenler Tıbbi Hata Çalışanı Destekleme Nedenler olarak gruplandırılmıştır.“Örgütsel Güven”ölçeğinin anket soruların analiz sonucunda üç alt boyut görülmektedir;“Yöneticiye Güven”,“İş Arkadaşlarına Güven, ”Kuruma Güvendir. Örgütte güveni sağlamak için herkesi benimsemesi ve desteklenmesi gereklidir.“Kuruma Güven”ile“Yöneticiye Güven”(p=,533**),ile“iş arkadaşlarına Güven,( p=,695**) de orta düzeyde aralarında bir ilişki tespit edilmiştir.”Yöneticiye Güven" ile iş arkadaşlarına güven (p=,290*), arasında zayıf düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Korelâsyon bakıldığında anlamlı farklılık yoktur. Bu kapsamda tıbbi müdahale hatalarında hekim ve diğer sağlık personellerinin hatalarını göstermesi açısından önemli olduğu görülmektedir. Bu çalışma ile tıbbi müdahalede bulunan hekim ve diğer sağlık personelinin, en çok hata yapılan konuları belirlenmesi, tıbbi müdahalede bulunan bireylere daha az zarar gelmesi, sağlık çalışanlarına ve kurumlara yöneltilecek tıbbi hata uygulama iddialarının azaltılması sağlanarak, kuruma güvenin artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship between the level for organizational trust and the medical malpracticesummary. Medical intervention includes not only diagnostic and the rapeutic methods applied by the doctors to patient but also nursing, conseiling and education issues. In this view of the paint, obtained findings of medical interventional inaccurancies are important, because or their showing doctor's staffs of this thevis and othe rmedical staff's mistakes. Appoarches of medical staff should contain diagnostic and, the rapeutic method also nursing, consiling and education. Study group consists of medical personel in a university hospital and a state hospitals in Çanakkale. InUniversityhospital; 364 doctors, 134 midwivesandnurses, 61 midwives and nurses with a business arrangement, inaddition to 4 technicians and 37 technicians with a business arrangement are working. In Çanakkale StateHospital; 88 doctors 653 midwives and nurses and 25 technicians are working. Totally, Numbers of medicalstaff are 1365. Thisstudy has been made with all medical staff who accepted particil pation of study with out sampling (n=422).This study'sgoal were to determination the common mistakes, to reduce the staff's loss in consequences of medical intervention flaw, to minimization of complaints about medical practice and to provide increasing reliance against healt hinstitutions. In this study, 6 factors were obtained in thefactoranalysis of medical malpractices. For the factoranalysis, objects whose internal consistency reduced were extracted (0,40). Causesfor medical malpractices were grouped such as, medical malpractice factor, Medical faults causing by medical staffs, failing to claim medical malpractices, avoidable medical malpractices, medical malpractice scausing by working system, and medical malpractices supporting of th eworkers. 3 subdiamensions were seen in the analysis of survey questions of the organisational reliance scala; confidence to the manager, confidence toco-workers, confidence to company. All workers should beadopted and supported toobtain thereliance in organisation. A weak relation between confidence to managerand confidence to workmate was detected (p=,290*).There was no meaningful difference for correlation. An intermedia terelation between confidenc eto manager and confidence to workmate was found (p=,533**). A highrelation between confidence to manager and confidence to organisation was obtained (p=, 695**).A weak relation between confidence to workmate and confidence to organisation was found (p=, 290**).