Fiziksel aktivite düzeyinin cinsel yaşama etkisinin incelenmesi
The effect of physical activity level on sexual life
- Tez No: 493217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanların kaliteli bir yaşam sürmelerinde ve sağlık problemlerini asgariye düşürmelerinde sportif çalışmaların olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Yaşam kalitesi denilen noktada buna üreme faaliyetleri de dahil edilebilir. Spor, belirli bir programla, bilimsel veriler ışığında bir rutin haline geldiğinde hormonlar da daha iyi çalışmaktadır. Bilim bize sportif faaliyetlerin cinsel hormonları olumlu bir biçimde etkilediğini söylemiştir. Fiziksel aktivite düzeyinin cinsel yaşama pozitif ve negatif yönde etkisinin olup olmadığı ile ilgili dünya literatüründe araştırmalar yapılmıştır. Ancak, yapılan literatür taramasında Türkiye'de spor, fiziksel aktivite ve cinsellik üzerine yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmada; kadınların fiziksel aktivite düzeyinin cinsel yaşama etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden anket yolu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini okur-yazar olan ve 25-35 yaş aralığındaki Türk kadını popülasyonu, örneklemini ise bu popülasyondan seçilecek İstanbul bölgesinde yaşayan evli / bekar 25-35 yaş aralığındaki 103 kadın oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için uluslararası fiziksel aktivite anketi (IPAQ) uzun formu ve cinsel hayatlarını değerlendirmek için de Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizi yapılırken Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.Tüm prosedür için anlamlılık seviyesi başlangıçta p≤0.05 olarak belirlenmiş ve istatistiksel analizler için SPSS 14.0 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, GRCDÖ göre diğer alt boyutları ile değerlendirildiğinde tüm katılımcıların en fazla vajinismus ve anorgazmi yaşadıkları, cinsel yaşama karşı ilgisiz olmadıkları, cinsel yönden kolaylıkla uyarıldıkları, sevişme sırasında cinsel organında ıslaklık oluştuğu , cinsel birleşme ananından hoşlandıkları sonuçları ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda; Fiziksel aktivite düzeyi artıkça cinsel yaşama ilgisizliğin artığı, cinsel yönden kolay uyarılmanın azaldığı, sevişme sırasında cinsel organında ıslaklık oranında fiziksel aktivite düzeyine bağlı bir farklılık görülmediği, fiziksel aktivite düzeyi yüksek olan kadınların vajinismus alt boyutu diğer aktivite düzeylerine göre daha yüksek olduğu, doyum ve anorgazmi alt boyutları arasında negatif yönde bir ilişki olduğu, fiziksel aktivite düzeyi yüksek kadınların toplam FA MET-dk/ hafta değerleri arttıkça doyum ve anorgazmi puanlarının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It's known that sportive activities have positive effects on a person's quality of life and fertility can be included in this topic. Hormones work much better when sport becomes a part of daily life. Many researchers have studied the positive and negative affects of physical activity on sexual life. However, no such study has been undertaken in Turkey. The aim of this research is to show the effect of the physical activity level of women on their sexual life. The study was done via questionnaire. The field of study is formed by Turkish women with ages between 25-35 years, the sample is formed by one hundred and three women from İstanbul, single or married but with a sexual partner and ages between 25-35 years old. In this study, IPAQ (the long form) was used to indentify the level of physical activity, and Glombok-Rust sexual satisfaction scale was used to identify sexual functioning. For statistical analysis, SPSS 14.0 program was used and Kolmogrow test, witney U tests and Kuruskal wallis tests were performed.