Akut koroner sendromunun kadının cinsel yaşam, depresyon düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of acute coronary syndrome on sexual life, depression level, sleep and quality of life of women
  1. Tez No: 789350
  2. Yazar: HİLAL HATİCE EZENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE DİŞSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Akut koroner sendromunun kadının cinsel yaşamı, depresyon düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte ve karşılaştırmalı ilişki arayıcı tipte uygulandı. Araştırma Akut koroner sendrom (AKS) tanılı 150 ve AKS tanısı olmayan 150 kadın olmak üzere toplam 300 kadın ile gerçekleştirildi. Veriler kişisel bilgi formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi. Bulgular: Bulgular: Çalışmada AKS geçiren kadınların yaş ortalaması 41,10±4,15, geçirmeyenlerin ise 40,65±3,73'tür. Akut koroner sendrom geçiren kadınlar ile geçirmeyen kadınlar, beden kitle indeksi (BKİ), medeni durum, aile tipi, gelir düzeyi, sosyal güvence ve yaşanılan yer gibi özellikler açısından benzerdir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of acute coronary syndrome on sexual life, depression level, sleep, and quality of life of women. Materials and Methods: The study was applied in cross-sectional and comparative correlational type. The study was conducted with a total of 300 women, including 150 women with acute coronary syndrome (ACS) and 150 women without ACS. Data were obtained by face-to-face interview technique using personal information form, Female Sexual Function Inventory (FSFI), Beck Depression Inventory (BDI), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Quality of Life Scale (SF-36). Results: The mean age of women with ACS in the study was 41.10±4.15 years and 40.65±3.73 years in women without ACS. Women with and without ACS are similar in terms of body mass index, marital status, family type, income level, social security, and place of residence (p>0.05).