Kor stabilizasyon eğitiminin teniste servis atışı esnasındaki gövde kinematiği ve servis performansı üzerine etkisi
The effect of core stabilization training on trunk kinematics and serve performance during serve in tennis
- Tez No: 493236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tenis, çok yönlü hareket paternlerini içeren bir spordur ve tenis oyuncuları, üst ve alt ekstremite hareketlerini etkili bir şekilde yapabilmek, aynı zamanda da vertebral kolonu korumak için lumbo-pelvikstabilizasyonaihtiyaç duyarlar. Bu sebeple,teniste, lumbo-pelvikstabilizasyon eğitiminin, gövde ve servis üzerine etkisinin belirlenmesi ve bunun objektif değerlendirme yöntemleri ile yapılması faydalı olabilecektir.Bu çalışmanın amacı; lumbo-pelvikstabilizasyon eğitiminin, tenis oyununda, servis atışı esnasında, kinetik zincir içerisinde önemli rolü olan gövdenin kinematiğini ve servis performansını nasıl etkilediğini kinematik analiz yoluyla değerlendirmek ve böylece, lumbo-pelvik stabilizasyonun önemi ve performansa etkisini objektif olarak belirlemekti. Çalışmaya Türkiye Tenis Federasyonu Ankara bölgesinden, 24 tenis oyuncusudahil edildi. Bu sporcular 12 kontrol, 12 eğitim olmek üzere 2 gruba ayrıldı. Sporcuların, kuvvet ve güç bileşenleri ön abdominal güç testi ve yan abdominal güç testi, gövde ve raket kinematikleri ise 3 boyutlu kinematik analiz yöntemi ile değerlendirildi. İlk değerlendirmeler sonrası, sporcular, rastgele, kontrol ve eğitim olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu, rutin tenis antrenman programına devam ederken, eğitim grubuna, rutin tenis antrenman programına ilave 5 haftalık Jeffrey'in ilerleyici lumbo-pelvikstabilizasyon programı uygulandı. Eğitim sonunda, güç testleri ve kinematik analiz her iki grup sporcularda tekrarlandı. Elde edilen bulgulara göre; eğitim alan grupta ön ve yan abdominal güç test değerleri ve üst gövde ekstansiyon açısında önemli artış (p=0,01), orta gövde sağ lateral fleksiyon, sol rotasyon, üst gövde sol lateral fleksiyon açılarında, topla temas anındaki raket hızında artış meydana geldi(p0,05). Diğer yandan,eğitim almayan erkek sporcularda; ön abdominal güç test değerinde azalma görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Tennis is a sports that include multi-directional movement patterns.Tennis players need core stabilizationin order to perform upper and lower limb movements effectively and to protect spinal cord at the same time. For this reason, determining the effect of core stabilization training on trunk and tennis serve with objective assesment methods may be usefull. The purpose of this study was to evaluate how core stabilization training effects kinematics of trunk which has important role in the kinetic chain and serve performance through kinematic analysis during tennis serve, thus determining the importance of core stabilization and the effect on the performance objectively. This study included 24 tennis players from the Ankara region of Turkey Tennis Federation. These tennis players were divided into two groups as 12 control and 12 training. Strength and power components of athletes were evaluated with front abdominal power test and side abdominal power test. In addition, trunk and racquetkinemetics of them were assessedwith 3 dimensional kinematic analysis. After first evaluations, the athletes were rondomly divided into control and training groups. While control group was continuing their routine tennis training program, Jeffrey's progressive core stability program was applied to training group for five weeks in addition to their routine tennis training program. At the end of the core stability training, power tests and kinematic analaysis were repeated in both groups. Acording to obtained datafront and side abdominal power and upper trunk extention angle significantlyincreased in training group(p=0,01). Middle trunk right lateral flexion, left rotation, upper trunk left lateral flexion and racquet velocity at impact increased in training group (p0,05).