Kordon kanı seruloplazmin değerinin neonatal hiperbilirubinemi olgularının değerlendirilmesinde prediktif değeri
The predictive value of cord blood ceruloplasmin level in neonatal hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 49324
  2. Yazar: EROL KISMET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET KORDON KANI SERULOPLAZMIN DE?ERİNİN NEONATAL HIPERBILIRUBINEMI OLGULARININ DE?ERLENDİRİLMESİNDE PREDİKTİF DE?ERİ Bu çalışma kordon kanında saptanan, fetus karaciğeri tarafından sentez edilmiş olan seruloplazmin seviyesinin, yenidoğan hiperbilirubinemisi ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Miadında, 2500 gramın üzerinde doğan, doğum öncesi, doğum sırasında ve doğumdan sonra bir problemi olmayan, sağlıklı 30 yenidoğanın kordon kanında seruloplazmin düzeyi saptandı. Bu yenidoğanlar hiperbilirubinemi yönünden takip edildiler. 4 gün boyunca takip edilen bilirubinin maksimum düzeyleri kordon kanı seruloplazmin düzeyi ile karşılaştırıldı. Yenidoğanların kordon kanı seruloplazmin seviyesi ortalama 18,48 mg/dl olarak bulundu. Kordon kanı seruloplazmin değeri ile, ilk dört gündeki maksimum indirekt bilirubin seviyesi arasında negatif, sağlam bir ilişki olduğu tespit edildi. Kordon kanı seruloplazmin değeri düşük tespit edilenlerde daha yüksek bilirubin seviyesi, yüksek tespit edilenlerde ise daha düşük bilirubin seviyesi oluştuğu görüldü. Sonuç olarak; kordon kanı seruloplazmin değerinin, henüz başka bir klinik ve laboratuar bulgu ortaya çıkmadan, hiperbilirubinemi yönünden risk altında olan yenidoğanları belirleme ve erken tedavi endikasyonu için prediktif bir parametre olarak kullanılabileceği kanısına varıldı. 23
Özet (Çeviri)
SUMMMARY THE PREDICTIVE VALUE OF CORD BLOOD CERULOPLASMIN LEVEL IN NEONATAL HYPERBILIRUBINEMIA This study was undertaken to determine the relationship between the cord blood ceruloplasmin level, produced by the fetal liver and neonatal hyperbilirubinemia. Ceruloplasmin levels in cord blood of 30 full-term, healty newborn infants, who were born over 2500g with no antenatal, natal and postnatal problem were measured. These newborns were followed for the ocurrence of hyperbilirubinemia. Maximum levels of bilirubin followed for 4 days were compared with ceruloplasmin level of cord blood. Mean ceruloplasmin level of cord blood was 18.48 mg/dl. A negative relationship between cord blood ceruloplasmin level and maximum indirect bilirubin level of first 4 days was detected. The higher bilirubin level with low cord blood ceruloplasmin level and the lower bilirubin level with high cord blood ceruloplasmin level were detected to occur. In conclusion, cord blood ceruloplasmin value can be used to detect the newborns at risk for hyperbilirubinemia, who do not yet have any other clinical and laboratory sign and can be used as a predictive parameter to determine the early therapy indication. 24