Hafif ve orta derecede akut astım tedavisinde dört farklı ilaç kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of four different drug combinations in the treatment of acute, mild to moderate asthma
- Tez No: 49323
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Hafif ve orta derecede akut astım atağı ile kliniğimize başvuran ve acil servis tedavisi sonrasında klinik durumları taburcu edilmeye uygun olmayan 2-16 yaş çocuklar hastaneye yatırılarak rastgele olarak aşağıdaki tedavi gruplarından birisine alındı: 1. Nebulize salbutamol+İV metüprednizolon 2.Nebulize salbutamol+İV metilprednizolon+İV teofilin 3. Nebulize salbutamol+İnhale steroid 4.Nebulize salbutamol+İnhale steroid+İV teofilin Çalışmanın esas amacı bu dört ilaç kombinasyonundan hangisinin daha etkili olduğunu tespit etmekti. Çalışmaya 2-16 yaş çocuklardan çalışma kriterlerine uyan 40 hasta alındı. Bunlardan dört tanesi semptomlarının ilerlemesi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Gruplar yaş,cins,hastalık şiddeti,acil servis tedavisi, yatıştaki klinik astım skoru ve yan etkiler açısından farklılık arz etmedi Çalışma randomize, prospektif olarak yürütüldü. Hastalara ilk olarak hastaneye yattıklarında ve daha sonra sabah ve akşam olmak üzere iki defa klinik astım skorlama sistemi uygulandı. Sonuç değişkeni olarak, hastaların taburcu edilmesi için uygun değer olan 2 değerine ulaşılana kadar geçen süre kabul edildi. Bu süre İnci grupta 33,8114,2 saat, 2nci grupta 32,5±9,5 saat, 3ncü grupta 70,8±19,8 saat ve 4ncü grupta 66,6111,3 saat olarak bulundu. İnci ile 2nd grup arasındaki ve 3ncü ile 4ncü grup arasındaki fark istatistiki açıdan anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Children 2 to 16 years of age admitted to our inpatient pediatric service for treatment of mild to moderate asthma were given an initial therapy at the emergency department. The patients who were clinically inappropriate to discharge after the emergency department therapy were hospitalized and enrolled to our study. The children were randomly assigned to one of the following therapy groups: 1. Nebulized salbutamol and intravenous methylprednisolone 2. Nebulized salbutamol, İV methylprednisolone, and İV theophylline 3. Nebulized salbutamol and inhaled steroid 4. Nebulized salbutamol, inhaled steroid and İV theophylline The purpose of the study was to determine the most effective therapy in the treatment of mild to moderate asthma. Forthy patients were enrolled into the study which met the criteria. Four patients were excluded from the study because their condition deteriorated during the study. Groups were similar in age, gender, illness severity,emergency department treatment, clinical asthma score on study entry, and adverse effects. The study was designed as randomized and prospective. An objective clinical asthma scoring system was used to assess the patients' respiratory symptoms. The score was assigned first on admission and then twice daily.