Fetal glomerüler renal fonksiyonun belirlenmesinde serum beta 2-mikroglobülinin yeri
Beta-microglobulin as a indicator for determination of fetal glomeruler renal function
- Tez No: 49325
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yenidoğanda ilk günlerde böbrek fonksiyonlarının ölçülmesinde serum üre ve kreatinin düzeyleri güvenilir değildir. Bu dönemde serum 02-rnikroglobulinin glomerüler fonksiyonun değerlendirilmesinde kullanılabileceği öne sürülmüştür. Gebelik yaşı 25-42 hafta arasında sağlıklı 84 yenidoğanın kordon kam (32- mikroglobulin ve kreatinin düzeyleri ölçüldü. Bulunan düzeyler annelerin 02- mikroglobulin ve kreatinin düzeyleriyle karşılaştırıldı Renal anomali saptanan beş yenidoğan ayrı olarak çalışıldı. Ortalama p2-mikroglobulin konsantrasyonu 25-31 haftalık yenidoğanlarda 4.3 ± 0.68 mg/1 saptanırken gestasyon yaşınm artmasıyla bu değer 38-42 haftalık yenidoğanlarda ortalama 2.88 ± 0.49 mg/1 ye düştü. Maternal ve fetal kreatinin seviyeleri aynı Ölçüldü. Fetal P2-mikroglobulin seviyeleri intrauterin gelişim sırasında glomerüler filtrasyon hızının artmasıyla düşme gösteriyordu. Fetal ve maternal P2-mikroglobulin düzeyleri arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Renal anomali saptanan beş olgudan dört tanesinde 02-mikroglobulin düzeyleri yüksek bulundu. Daha sonra bu olgularda renal agenezi saptandı Beşinci olguda P2-mikroglobulin düzeyi normal şuurlardaydı. Bu olguda sol böbrekte multkistik displazi ve atrezi, sağ böbrekte hafif hidronefroz saptandı. Daha sonra yapılan renal fonksiyon testlerinde herhangi bir bozukluk meydana gelmedi. Sonuç olarak fetal serumda P2-mikroglobulin düzeyleri şiddetli renal fonksiyon bozukluğunu tespit etmede maternal renal fonksiyondan bağımsız olarak glomerüler filtrasyon hızım ölçmede kullanılabilir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is not reliable to use serum urea and creatinin levels as criteria for determination of renal function in the newborns at their first days. |32-microglobunn was another alternative suggested to be used in the measurement of glomeruler function in the newborn period. The levels of P2-microglobulin and creatinin were measured in the blood samples obtained from the cords of 84 healty newborn with gestational age between 25-42 weeks. The result were compared with those taken from their mother's blood samples. Five cases with renal anomalies were studied separetly. The mean concentration of P2-microglobulin levels were found to be 4.3 ± 0.68 mg/1 in the cases with 25-31 weeks gestational age. However those with 38-42 weeks gestational age show decreasable levels of 2.88 ± 0.49 mg/1. The maternal and fetal creatinin levels were the same. The fetal 02- microglobulin levels decrease inspite of the increase in the glomeruler filtration rate due to the intrauterine development. No correlation could be found between the fetal and maternal P2-microglobulin levels. The levels of p2-microglobulin were high in four of the five cases with renal anomalies which they were further evaluated as renal agenesia. In the fifth, case the level of ^-microglobulin was normal This case had both multicysüc-displastic left kidney and mild hydronephrosis in the right kidney.Renal function tests later were normal In conclusion, This study showed that ^-microglobulin can be used as a measure for the determination of renal function's deterioration fetally, which is independent from the maternal renal functions 38