Son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hemşirelik değerleri, duygusal zeka düzeyleri ve bireyselleştirilmiş bakım algılarının incelenmesi
Examination of nursing values, emotional intelligence levels andindividualized care perceptions of senior nursing students
  1. Tez No: 493243
  2. Yazar: YELİZ ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hemşirelik değerleri, duygusal zeka düzeyleri ve bireyselleştirilmiş bakım algılarını değerlendirerek, aralarındaki ilişkiyi ve bireysel özelliklerin etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve karşılaştırmalı türde planlandı. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir devlet üniversitesine bağlı Hemşirelik Fakültesi'nde 2016-2017 eğitim- öğretim yılında intörnlük uygulamasını tamamlayan tüm son sınıf öğrencileri (375), örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve sözel olarak izin alınan 218 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Yapılandırılmış Soru Formu”,“Revize Edilen Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği (HMDÖ-R)”,“Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği”ve“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-A-Hemşire Versiyonu (BBSA-Hemşire)”kullanıldı. Verilerin analizi, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 paket programı ile tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı. Öğrencilerin HMDÖ-R toplam puan ortalaması 100,9±18,8, Duygusal Zeka Ölçeği toplam puan ortalaması 132,7±30,2, BBSA-Hemşire toplam madde puan ortalaması 4,10±0,70 idi. Bazı bireysel özelliklerin, bu puan ortalamalarını etkilediği saptandı. Öğrencilerin, HMDÖ-R toplam puan ortalaması ile Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalaması arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu (r=0,444) (p˂0,05) (Tablo 4-11), HMDÖ-R toplam puan ortalaması ile BBSA-Hemşire toplam madde puan ortalaması arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu (r=0,434) (p ˂ 0,05) (Tablo 4-12) ve Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalaması ile BBSA-Hemşire toplam madde puan ortalaması arasında orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu (r=0,574) (p˂0,001) bulundu. Sonuç olarak, öğrencilerin mesleki değer algıları, duygusal zeka düzeyleri ve bireyselleştirilmiş bakım algılarının iyi düzeyde olduğu, ve aralarında pozitif yönde destekleyici bir ilişki bulunduğu, bu algı/becerilerin bireysel özelliklerden farklı düzeylerde etkilendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The study was designed to assess the nursing values, emotional intelligence levels, and individualized care perceptions of senior nursing students and in order to determine the influence of the relations and individual characteristics between them, it was planned in the descriptive, relationship-seeking and comparative manner. The research population consists of all students, who are in the academic year 2016-2017 and have completed clinical practice (375 students). The sampling group consists of 218 students who are agreed voluntarily to participate the study and informed consent. The research data were collected with“Structured Question Form”,“Revised Nursing Professional Values Scale (NPVS-R), ”Emotional Intelligence Evaluation Scale“ and ”Individualized Care Scale-A-Nurse Version (ICS-Nurse version)". The analysis of the data was carried out using descriptive, comparative and correlational statistics with SPSS 22.0 package program in computer environment. Students' NPVS-R total mean score was 100.9±18.8, emotional intelligence scale total score average 132.7±30.2, the mean score of ICS (Nurse version) was 4.10±0.70. It was determined that some individual characteristics affected this rating. It was found that there was a moderate correlation between the NPVS-R and the Emotional Intelligence Assessment Scale (r=0.444) (p˂0.05), there was a significant positive correlation between the NPVS-R and ICS(Nurse version) (r=0.434) (p˂0.05) and there was a significant positive correlation between the Emotional Intelligence Assessment Scale and ICS (Nurse version) (r=0.574) (p˂0.05). As a result, it was seen that the students had a higher level of professional value perception, emotional intelligence and individualized perception of care, and including supporting a positive correlation is found. This perception / skills were influenced at different levels from individual properties.