Hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin kadına yönelik şiddeti tanımaya yönelik bilgi düzeyleri
The knowledge level of nursing and midwifery students to recognize violence against women
  1. Tez No: 648733
  2. Yazar: AYSUN ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİKA GENÇ KOYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin, kadına yönelik şiddeti tanımalarına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tasarımda olan çalışma, hemşirelik ve ebelik bölümlerinin 1, 2 ve 3.sınıflarında öğrenim gören 345 öğrenci ile 01/Aralık/2018 – 28/Şubat/2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin sosyodemografik verileri ile“Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddeti Tanımalarına Yönelik Ölçek”puanları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana çıktısı, öğrencilerin kadına yönelik şiddeti tanımalarına ilişkin bilgi düzeyleridir. Sosyodemografik özelliklerin bu bilgi düzeyi üzerine etkileri de, hedeflenen çıktılar arasındadır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistik yöntemlerinden ortalama, standart sapma, yüzde değerler, Chronbach's Alpha, normallik dağılımı; parametrik grupların karşılaştırılmasında ikili gruplar için bağımsız değişkenler t testi, ikiden fazla gruplar için ANOVA testi, parametrik olmayan grupların karşılaştırılmasında pearson ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the knowledge level of nursing and midwifery students regarding the identification of violence against women. This descriptive study was conducted between December 1, 2018 – February 28, 2019 with 345 nursing and midwifery students who are at 1st, 2nd, and 3rd grade. Students' socio-demographic attributes and their“Identification of Violence Against Women Scale”data were collected. The main output of this study is to obtain the knowledge level of nursing and midwifery students' identification of violence against women. Another targeted output is to analyze the impact of socio-demographic attributes on the knowledge level. The data were evaluated by descriptive statistics methods: mean, standard deviation, percentile values, Chronbach's Alpha, normality distribution, independent variables t- test for two parametric groups comparison, ANOVA test for more than two groups, Pearson Chi-square test for nonparametric groups comparison.