Kedi ve köpeklerde lens hastalıklarının tanısıyla medikal ve operatif tedavileri
Diagnosis,medical and operative treatments of lens diseases in cats and dogs
  1. Tez No: 493254
  2. Yazar: AYNUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Lens lezyonları kedi ve köpeklerde tedavi edilebilir görüş kaybı oluşturan, erken tanı ve tedavi gerektiren, önemli göz hastalıklarıdır. Tedavi edilmediğinde neden olduğu kalıcı görüş kaybından dolayı hastanın yaşam koşullarının olumsuz şekilde etkilenmesine yol açmaktadır. Kedi ve köpeklerin lens hastalıklarının tedavisi medikal ve operatif olarak iki şekilde yapılmaktadır. Medikal tedavi; çeşitli sebeplerden dolayı operatif tedavi yapılamayan hastalarda mevcut durumu düzeltmeye yönelik çeşitli antioksidan maddeler içeren formülasyonların uygulanmasını içermektedir. Lens hastalıklarının cerrahi tedavisinde ise hastalığa ve lensin bulunduğu konuma göre; Diskizisyon-Aspirasyon, Intrakapsüler lens ekstraksiyonu (IKLE), Ekstrakapsüler lens ekstraksiyonu (EKLE), Fakoemülsifikasyon ve aspirasyon (Fako) tekniklerinden yararlanılır. Bu çalışmanın materyalini kliniğimize oftalmolojik şikâyetlerle getirilen 28 köpek ve 17 kedi oluşturdu. Alınan anamnezin ardından mevcut lens hastalığını tespit etmek, diğer oküler ve sistemik hastalıklarla olan bağlantı durumunu belirlemek amacıyla hastaların aydınlık ortamda genel bir inspeksiyonunu takibenkaranlık ortamda güçlü bir ışık kaynağı altında oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Hasta yakınlarına mevcut lezyona uygun sağaltım prosedürleri bildirildi. Medikal tedavi uygulanan hastaların, tedavi başlangıcından 2, 4, 8 hafta sonra güçlü bir ışık kaynağı altında muayeneleri yapılırken, operatif tedavi uygulanan hastaların ise operasyondan sonraki 1.ve 3.gün, 1.ve 2. hafta, 1.ve 2. aylarda oftalmolojik kontrol muayeneleri yapıldı. Kontrollerde medikal tedavi uygulanan olgularda lezyonların görünümündeki değişiklikler, operasyon yapılanlarda ise postoperatif komplikasyon oluşumu ve görüş varlığı değerlendirildi. Bu çalışmanın sonucunda lens hastalıklarının mümkün olduğunca erken teşhis edilmesi, katarakt olgularının operasyon başarısının kataraktın olgunluk seviyesinin en az olduğu aşamada yapıldığında daha yüksek olduğu, lens lüksasyonlarının ise sekonder glokom gelişmeden evvel yapılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Lens lesions in cats and dogs are important yet curable ophtalmic diseases that need early diagnosis and treatment. If left untreated these diseases affect patiens' quality of life negatively by causing vision loss. There are two types of treatment for lens diseases, both medically and operatively. Medical treatment, such as formulas that include antioxidants and medication to correct the present situation, is administered to unoperable diseases. As for operative treatment, Discission-Aspiration, Intracapsular lens extraction (ICLE), Extracapsular lens extraction (ECLE), Fakoemulsification and Aspiration(Fako), techniques are performed according to the disease and/or the location of the lens. The material of this study consists of 28 dogs and 17 cats that had ophtalmic complaints. After the anemnesis, in order to determine the disease and to state the connection between other ocular and/or systemic diseases, an ophtalmoscopic examination with a strong light source was done following a general inspection. The diagnosis' were made after detailed examinations. Patients that received medical treatment were examined in 2nd, 4th and 8th week. Patients that underwent operative treatment were examined after the 1st and 3rd day, 1st and 2nd weeks, and 1st and 2nd months. Results of this study showed that lens diseases should be diagnosed and treated as soon as possible, the operative success of cataract cases depend on the level of maturity of the cataract and that operations for lens luxations should be done before secondary glaucoma develops.