Köpeklerin mitral kapak hastalığında miyokardiyal fonksiyonların doku doppler tekniği ile incelenmesi
Examination of myocardial functions of dogs with mitral valvedisease by tissue doppler technique
- Tez No: 493255
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERMAN OR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, Cardiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dejeneratif Mitral Kapak Hastalığı daha çok küçük ve orta ırk köpeklerde geriatrik yaşlarda en sık görülen kalp hastalığıdır. Hastalığın tanısının konulmasında rutin klinik, laboratuvar ve görüntüleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Bu çalışmada standart uyguladığımız yöntemlere ek olarak yapılan Doku Doppler tekniğinin teşhiste bir farklılık yaratıp yaratmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 8 sağlıklı, 70 Dejeneratif Mitral Kapak Hastalığı tanısı koyulan toplam 78 köpek kullanılmış, hastalar hastalığın şiddetine göre B2 sınıfı (n=25), C sınıfı (n=27) ve D sınıfı (n=18) olmak üzere gruplandırılmıştır. Rutinde uyguladığımız fiziksel, laboratuvar, radyografik, elektrokardiyografik, standart ekokardiyografik ve yeni uygulamaya başladığımız doku doppler ekokardiyografik muayeneler neticesinde elde edilen bulgular istatistiki olarak Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Tek yönlü varyans analizi ve Duncan Testi ile değerlendirilmiştir. Standart ekokardiyografi prosedürlerinin hastalığın etkisi şiddetlendikçe artan sol ventrikül hacim artışından etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Degenerative Mitral Valve Disease is the most common cardiac disease in geriatric ages in small and medium sized dogs. Routine clinical, laboratory and imaging techniques are used to determine the diagnosis of the disease. In this study, it is aimed to determine whether the tissue Doppler technique, which is done in addition to the methods that we have applied as standard, makes a difference in diagnosis. For this purpose, a total of 78 dogs, 8 of which were healthy and 70 of whom were diagnosed as Degenerative Mitral Valve Disease, were grouped according to the severity of the patients as B2 stage (n = 25), C stage (n = 27) and D stage (n = 18) . We used Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, One-way analysis of variance and Duncan's test for statictical analiysis of physical, laboratory, radiographic, electrocardiographic, standard echocardiographic and tissue doppler echocardiographic examinations results. It has been determined that standard echocardiography procedures are affected by increased left ventricular volume as the effect of the disease increases.