Şizofrenili olgularda COX2 765 G>C ve 1195 G>A gen polimorfizmlerinin serum COX-2 düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of COX2 765 C>G and COX2 1195 G>A gene polymorphisms and their serum levels effects in patients with shyzophrenia
  1. Tez No: 493271
  2. Yazar: MUSTAFA KEREM ÖZYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şizofreni hastalığı daha çok 15-35 yaşları arasında görülen, toplumda ortalama her 100 kişiden birinde gözlenen ve 40 yaşından sonra ortaya çıkma sıklığı az olan bir hastalıktır. Şizofreni, kişinin gerçeği anlama, duygularını denetleme, yargıda bulunabilme ve iletişim kurabilmeyi etkileyen zihinsel bir hastalıktır. Şizofreni hastalığında düşünme,algılama ve duygulanımda bozukluklar ortaya çıkar. Şizofreni hastalarında, duygu, düşünce ve davranışlarının diğer insanlar tarafından bilindiği, zihninin okunduğu, hareketlerinin kontrol edildiği sanılarının gözlendiği belirtilmektedir. Hastalığın bilinen diğer semptomları arasında, insanların duymadığı sesleri duyma ve hayaller görmek olduğu da bilinmektedir. Şizofreni hastalarında toplumsal kurallara aykırı davranışlar, tuhaf yüz ifadeleri, amaçsız hareketler görülmektedir. Bu hastalarda, diğer insanlardan uzak kalma ve yalnız yaşamaya eğilim olabileceği gibi, tersine yakınlarına aşırı bağımlılık davranışları ortaya çıkmaktadır. Şizofreninin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte hastalığın ortaya çıkışında biyolojik, kalıtımsal, çevresel, toplumsal ve ruhsal faktörlerin etkisi bulunmaktadır. Genel olarak, şizofreni hastalığına biyolojik olarak yatkınlığı bulunan bireylerde, bir dış etkenin tetiklemesiyle hastalığın oluştuğu söylenebilmektedir. Şizofreni hastalığında kalıtımın rolü vardır; annede ya da babada şizofreni varsa çocukta şizofreni görülme oranının % 10-12 olduğu yapılan çalışmalarla belirlenmiştir. Çalışmamızda COX2 gen polimorfizmlerinin ve serum düzeylerinin tespit edilmesi ve şizofreniye etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda hasta/kontrol arasında COX-2-765G→C genotip ve allel dağılımları açısından anlamlı görülmüştür. GGgenotipli bireylerin kontrollerde anlamlı olduğu ve koruyuculuk sağladığı gözlenmiştir. CCgenotipli bireylerin hastalarda anlamlı şekilde yüksek olduğu ve hastalık için yaklaşık 5 katlık risk sağladığı gözlenmiştir. COX-2-765G→C G+genotipli bireylerin frekansının kontrollerde(%95,9) hastalara göre(%82,1) anlamlı olduğu ve hastalık için koruyuculuk sağladığı düşünülmektedir. COX-2-765G→C C+genotipli bireylerin frekansının hastalarda (%58,9) kontrole göre(%39,2) anlamlı ve hastalık için yaklaşık 2 kat risk sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia disease is more common between the ages of 15-35, it means about one in every 100 people in community and have less frequency over 40 years.Schizophrenia is a disease that affect the ability of understand the truth, control emotions, and make judgments. Schizophrenia disease make disorders in thinking affecting and detecting occurs.In patients with schizophrenia has hallucination that thoughts, feelings, behaviors are known by other people and their mind and movement controlled by other people.Among other known symptoms of this disease, hear voices and see visions that are not feeling by other people. Contrary to the rules of social behavior in schizophrenia, strange facial expressions, movements are purposeless.In these patients, some of them may tend to stay away and live alone in contarty some of them shows excessive dependence to their relatives.The exact cause of schizophrenia is unknown, the emergence of the disease in the biological, genetic, environmental, social and psychological factors are affected.In general, the biological predisposition to schizophrenia in individuals with an external agent can be said to trigger the formation of these disorders.The role of inheritance in schizophrenia is determined if the mother or father has schizophrenia disease the incidence of schizophrenia in children is 10-12% determined by studies.In our study we will determine COX2 serum levels and gene polimorphisms and their affects to schizophrenia disease.The data obtained in accordance to the diagnosis of schizophrenia and will contribute to the development of new treatment methods are considered. In terms of COX2 765 G→C genotype and allele distribution between patients and control group there is significant difference in our study. GG genotype carying individuals in control group differs from others and this type of genotype gave them protection. CC genotype carying individuals in patients group are in high risk for dissease aproximately 5 fold. The frequencies of COX2 765 G→C G+genotype carying individuals in controls (95,5%) than in patients (82,1%) is important and gave protection to individuals from this dissease, also C+ genotype carying individuals frequencies in patients (58,9%) than controls (39,2%) significantly increase and have 2 fold risk fort he dissease.