İnsülin rezistansının alzheimer hastalığının patogenezindeki olası rolü
The possible role of insulin resistance in the pathogenesis of alzheimer'S disease
- Tez No: 399250
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diabetes mellitus (DM), kan glukozunun yüksek seviyeleri ile karakterize edilmiş kronik bir hastalıktır. Tip 1 ve tip 2 diyabet olmak üzere iki ana formu vardır. Hiperglisemi, hiperinsülinemi ve insülin direnci tip 2 diyabetin üç karakteristik özelliğidir. Son veriler, insülin direnci ve Alzheimer hastalığı (AH) arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu özelliklerin, ya amiloid ve tau metabolizması ile ileri glikasyon son ürünlerinin oluşumu üzerine etkileri yoluyla doğrudan ya da inflamasyon veya vasküler hastalıkların geliştirilmesi yoluyla dolaylı olarak, AH'nin patofizyolojisinde rol oynadıkları düşünülmektedir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda, insülin rezistansının AH'nin patogenezindeki olası rolünün; insan serumunda amiloid beta (Aβ) (1-42), insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), sirtuin1 (SIRT1) ve leptin moleküllerinin incelenmesiyle açıklanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda kontrol, AH ve AH+DM gruplarında serum Aβ (1-42), IGF-1, SIRT1 ve leptin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Kontrolle karşılaştırıldığında, AH ve AH+DM gruplarında serum leptin düzeylerinde anlamlı bir azalma; kontrol ve AH gruplarıyla karşılaştırıldığında AH+DM grubunda serum IGF-1 düzeyinde anlamlı bir artış gözlenmiştir. Sonuçlarımız doğrultusunda AH+DM'li hastalarda ortalama mini mental durum değerlendirmesi (MMSE) skorunda anlamlı azalma insülin direncinin AH'nin patogenezinde rolü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a chronic disease characterized by high levels of blood glucose. There are two main forms including type 1 and type 2 diabetes. Hyperglycemia, hyperinsulinemia, and insulin resistance are the three characteristics of type 2 diabetes. Recent data shows that there is a relationship between insulin resistance and Alzheimer's disease (AD). These characteristics are thought to act on different pathways that are important in the pathophysiology of AD, either directly, through the effects on amyloid and tau metabolism and the formation of advanced glycation end products, or indirectly, through the development of vascular diseases or inflammation. In light of this information, the possible role of insulin resistance in the pathogenesis of Alzheimer's disease is intended to be explained by examination of amyloid beta (Aβ) (1-42), insulin like growth factor-1 (IGF-1), sirtuin1 (SIRT1), leptin molecules in human serum. In our study, serum Aβ (1-42), IGF-1, SIRT1 and leptin levels in the groups of control, AD and AD+DM were measured by ELISA method. When compared with the control, in the groups AD and AD+DM were significantly decreased levels of serum leptin; when compared with the control and AD groups, in the group AD+DM was significantly increased level of serum IGF-1. In accordance with our results, the significant decrease in mean Mini-Mental State Examination (MMSE) score in patients with AM+DM suggested that insulin resistance might has a role in the pathogenesis of AD.