İki farklı pre-coated braketin klinik başarısızlık oranlarının in-vivo olarak değerlendirilmesi
In-vivo evaluation of clinical bracket failure rate of two different pre-coated brackets
  1. Tez No: 493314
  2. Yazar: MERİÇ TÜMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATILIM AKKURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı precoated braketin klinik başarısızlık oranlarının in vivo olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamıza daha önce ortodontik tedavi görmemiş, dişsel Sınıf I veya hafif Sınıf II anomaliye sahip, ortalama yaşları 17,2±3,6 olan 33 hasta (26 kız ve 7 erkek) dahil edilmiştir. Altı yüz altmış braket ( APC Flash Free ve APC Plus braketler) bölünmüş ağız yöntemiyle tek bir hekim tarafından, konvansiyonel asitleme yöntemiyle yapıştırılmış ve braket düşme oranları 6 ay boyunca gözlemlenmiş, her kadranda yapıştırma için hasta başında geçen zaman da değerlendirilmiştir. Braketlerin kopma oranları ki-kare ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Her kadran için gerekli yapıştırma süreleri ise tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri ile değerlendirilmiştir. Total, APC Flash Free ve APC Plus braketlerin düşme oranları sırasıyla %1.5, %1.2 ve %1.8'dir. Ki-kare testi braket kopma oranlarına göre gruplar arasında anlamlı derecede farklılık ortaya koymuştur ( ki-kare = 24.783, p=0.0008). Kruskal-Wallis testi sonucunda üst sol APC Plus grubunun diğer tüm gruplarla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla braket kopma oranına sahip olduğu bulunmuştur (Kruskal-Wallis Test istatistiği 1,1077; p=0,0008). ARI skorlaması ki-kare testi ile değerlendirilmiş ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (Ki-kare =1,667, p=0.435).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study is to evaluate the clinical bracket failure rate of two different precoated brackets. Thirty-three patients (7 males and 26 females) with a mean age of 17,2±3,6 years with permanent dentition without any prior orthodontic treatment with dental Class I or mild Class II anomalies were included in the study. Six hundred and sixty brackets (APC Flash Free and APC Plus brackets ) were bonded by one operator using a split-mouth design with using phosphoric acid and bracket failure rates were observed during 6 months. The chair time required for bonding of each qudrant was also evaluated. The survival rates of the brackets were evaluated by using the chi-square and Kruskal-Wallis test. Required chair time for each quadrant was evaluated by using One way ANOVA and Tukey HSD test. The overall (10 brackets) and APC Flash Free (4 brackets) and APC Plus (6 brackets) bracket failure rates were 1.5, 1.2 and 1.8 per cent respectively. Chi-square test was revealed significant differences (Chi-square =24.783, p=0.0008) between groups related with the bracket failure rates. Upper left APC Plus group was showed statistically significant (Kruskal-Wallis test statistics: 1,1077 ; p=0,0008) more failure rate than the other groups according to Kruskal-Wallis test. Chi-square test was not revealed significant differences (Chi-square =1,667, p=0.435) between groups related with ARI scores.