Metal ve seramik braketlerin hibrit seramik CAD-CAM materyali üzerinde yapılan farklı yüzey pürüzlendirmelerinde makaslama dirençlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond strength of metal and ceramic brackets on different surface roughenings on hybrid ceramic CAD-CAMmaterial
- Tez No: 493315
- Danışmanlar: DOÇ. GÜVENÇ BAŞARAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
AMAÇ Ortodontik tedavi görmek isteyen yetişkin birey sayısındaki artış karşısında ortodontistler sabit ortodontik tedavi yaparken braketlerini hastalarında bulunan amalgam, kompozit, porselen gibi protetik materyallere yapıştırmak zorunda kalmaktadırlar. Gelişen teknoloji ile birlikte diş hekimliğine her geçen gün yeni materyaller eklenmektedir. Hibrit seramik CAD-CAM blokları da yeni nesil bir protetik tedavi materyalidir. Bizim çalışmamızın amacı yeni nesil bu materyale 6 farklı pürüzlendirme tekniği uygulayıp (Hidroflorik asit (HFA), Ortofosforik asit (OFA), Cojet (CJ), Er-YAG Lazer, Nd-YAG Lazer ve Femtosaniye Lazer (FSL)) metal ve seramik braketlerdeki bağlanım dayanımını görebilmek için makaslama testi uygulayıp çıkan sonuçları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve optik profilometre ile karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM 50 adet hibrit seramik CAD-CAM bloğundan yaklaşık 2 şer mm kalınlığında kesilerek 216 adet hibrit seramik numuneler elde edildi. Numunelere 600, 800, 1000 grit silikon karbid su zımparası (3MTM WetordryTM, 3M, St. Paul, MN, A.B.D) ile yüzey düzleştirilmesi işlemi uygulandı. Numuneler ultrasonik su banyosundan sonra metal ve seramik grupları olarak 2 ana gruba ayrıldı. Bu gruplar daha sonra 6 farklı alt gruba (HFA, OFA, CJ, Er-YAG, Nd-YAG, FSL) ayrıldı böylelikle alt gruplar 18 sayısında sabitlendi. Pürüzlendirme işlemini takiben örneklere sağ üst kesici braketleri yapıştırıldı. Örnekler oda sıcaklığında distile suda bekletildikten sonra, örneklere termal siklus cihazında 1000 devir tamamlandı. Numunelere makaslama testi uygulandı. Pürüzlendirme yapılıp ve braket yapıştırılmayan her gruptan 2 şer adet örnek taramalı elektron mikroskobu ve optik profilometre ile yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirildi. Braketlerin materyal yüzeyinden kopma ve porselen kırılma şekilleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In view of the increase in the number of adult patients seeking orthodontic treatment, orthodontists have to stick their braces to prosthetic materials such as amalgam, composite, and porcelain in their patients while performing fixed orthodontic treatment. With the developing technology new materials are added every day to the dentistry. Hybrid ceramic CAD-CAM blocks are a new generation of prosthetic treatment materials. The aim of our work is to apply 6 different roughening techniques such as Hydrofluoric acid, Orthophosphoric acid, Cojet, Er-YAG Laser, Nd-YAG Laser and Femtosecond Laser to CAD-CAM blocks to see the bonding strength in metal and ceramic brackets. We will apply a shear test to see the bond strength on the brackets and compare the results with a scanning electron microscope and an optical profilometer. MATERIAL AND METHODS Sections of approximately 2 mm thickness were cut from 50 hybrid ceramic CAD-CAM blocs and 216 hybrid ceramic samples were obtained. The samples were abraded with 600,800,1000 grit silicon carbide abrasive (3MTM WetordryTM, 3M, St. Paul, MN, U.S.A). Surface smoothing with carbide abrasive was applied. The samples were divided into two main groups as metal and ceramic groups after ultrasonic water bath. These groups were then divided into 6 different subgroups (HFA, OFA, CJ, Er-YAG, Nd-YAG, FSL). Thus, the number of subgroups was fixed at 18. Following the roughening process, the upper right incisor brackets were bonded to the specimens. Samples were stored in distilled water at room temperature and then 1000 cycles were completed in the thermal cycling device. The samples were subjected to a shear test. Two samples from each group with roughening but without brackets were evaluated in terms of surface roughness with a scanning electron microscope and an optical profilometer. The breakage of the brackets from the material surface and the shape of the porcelain fracture were examined.