Maksiller sinüs hacminin ve septum morfolojisinin angle sınıf I, II ve III iskeletsel ilişkiye sahip bireylerde üç boyutlu olarak değerlendirilmesi
Three dimensional evaluation of the volume and septum morphology of maxilary sinus in individuals with skeletal angle class I, II and III
- Tez No: 493372
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ERÇALIK YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Çalışmada üç farklı iskeletsel ilişkiye sahip bireylerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde maksiller sinüslerin hacim ve septumlarının analiz ederek gruplararası değerlendirilmelerin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: M.Ü. Dişhekimliği Fakültesi arşivinden seçilmiş, maksiller sinüslerinde kist ve/veya tümoral değişiklik olmayan, ortodontik tedavi görmemiş, tam dişli, 18-50 yaşları arasında 90 (47♀, 43♂) hastaya ait KIBT görüntülerinde (Planmeca Romexis®) sefalometrik analizle (NEMOCEPH Imaging 11.5) iskeletsel Angle Sınıf I, II, III ile normal, düşük ve yüksek dikey boyut grupları oluşturulmuştur. Maksiller sinüslerin hacimleri 3D Doctor (Able Software Corp, USA) yazılım programında ölçülmüş ve mevcut septumlar sagittal yönde ön, orta, arka olarak ve bukkopalatal, anteroposterior veya horizontal olarak ve ayrıca tam ve tam olmayan septumlar olarak sınıflandırılmış ve bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Maksiller sinüs hacmi erkeklerde (34.32±10.94 cm³) kadınlara göre (26.94±9.86 cm³) yüksek bulunmuştur (p< 0.001). Yaş grupları, Angle sınıflaması ve dikey boyuta göre değerlendirildiklerinde ise istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim It was aimed to evaluate the volume and septum of maxillary sinuses of skletal Angle Class I, II, III individuals and to investigate the associations among these groups. Material and Method: CBCT images (Planmeca Romexis®) of 90 dentate patients (47 female, 43 male/18-50 year-old) were collected from the archive of Marmara University Faculty of Dentistry. These patients had not received any orthodontic treatment and no cyst or tumor was detected in their maxillary sinuses. After cephalometric analyses(NEMOCEPH 11.5), patients were grouped skletally(Angle Class I, II, III) and vertically (low, normal and high). Volumes of maxillary sinuses were analyzed by 3D Doctor programme (Able Software Corp, USA). When it was present, septum was classified according to location(anterior/middle/posterior), orientation (buccopalatal/anteroposterior/horizontal) and formation (complete/incomplete). The data were evaluated statistically.