Obstrüktif uyku apne-hipopne tanılı hastalarda aşırı aktif mesane ve noktürinin değerlendirilmesi
Evaluation of overactive bladder and nocturia on obstructive sleep apnea-hipopnea diagnosed pati̇ents
- Tez No: 493384
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAMER DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Obstrüktif uyku apne hipopne sendromu (OSAHS), uyku sırasında yineleyen üst solunum yolu tam veya parsiyel obstrüksiyonları ve sıklıkla buna eşlik eden kan oksijen satürasyonunda azalma ve uyanmalar (arousal) ile karakterize bir sendromdur. Pek çok noktürnal ve gündüz semptomları ile seyreden OSAHS heterojen bir bozukluktur. Hastalığın tanısında polisomnografi (PSG) altın standarttır. OSAHS, oluşturduğu oksidatif stres, sistemik inflamasyon, sempatik aktivite artışı nedeniyle tüm vücut sistemleri etkileyebilir. Bu çalışmada OSAHS tanısı almış hasta popülasyonunda OSAHS'ın aşırı aktif mesane ve noktüri ile birlikteliğini ve OSAHS'ın şiddeti ile ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma 20/02/2017 - 31/05/2017 tarihleri arasında C.Ü.T.F. Göğüs Hastalıkları kliniğinde PSG uygulanmış ve OSAHS tanısı almış hasta grubu ile OSAHS tanısı almamış kontrol grubu üzerinde yapılmıştır. Tüm olgulara alt üriner sistem fonksiyonlarını değerlendirme amacı ile üroflowmetri ve ultrasonografik postmiksiyonel rezidü ölçümü yapılmış, hastaların AAM sorgulama uzun formunu cevaplamaları istenmiş ve hastaların ve kontrol grubunun AAM skorları, üroflovmetri parametreleri ve PMR değerleri karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda her iki gruptaki bireyler noktüri, aşırı aktif mesane, psikolojik etkisi, noktüri ilişkili, yorgunluk ve postmiksiyonel rezidüel volüm (pmrv) yönünden karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık önemli bulunurken (p0,05) bulunmuştur. OSAHS şiddetine göre hasta bireyler karşılaştırıldığında ise AAM, psikolojik etki, noktüri ilişkili, sosyal etkiler, günlük yaşama etkiler, yorgunluk ve pmrv ölçümleri arası farklılık önemsiz ( p>0,05 ) bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre OSAHS AAM ve noktürinin birlikteliği dikkati çekmiştir. OSAHS hastalarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörlerden bir kısmının da AAM ve noktüri olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive sleep apnea hypopnea syndrome (OSAHS) is a syndrome characterized by recurrent complete or partial obstruction of the upper respiratory tract during sleep, and often accompanied by decreased oxygen saturation and arousals. OSAHS with many nocturnal and daytime symptoms is a heterogeneous disorder. Polysomnography (PSG) is the gold standard in the diagnosis of the disease. OSAHS may affect whole body systems due to oxidative stress, systemic inflammation, increased sympathetic activity. In this study, we resarched whether OSAHS is associated with overactive bladder and nocturia in OSAS-diagnosed patient population and whether it is related to severity of OSAHS. Material and methods: The study was conducted between OSAHS diagnosed-PSG performed patient group and the control group without OSAHS diagnosis between 20/02/2017 - 1/05/2017 in the C.Ü.T.F Chest Diseases clinic.All cases have been measured with uroflowmetry and ultrasonographic postmicturation residue in order to evaluate lower uriner system function;all patients have been asked for anwer to Over Active Bladder questioning form; and OAB scores,uroflowmetry parameters and PMR values of patients and control group have been compared. Result: As a result of our study, it was found that there was significant difference between the groups (p 0.05). Compared to patients with OSAHS severity, OAB, psychological effect, nocturia, social effects, daily life effects, fatigue and pmrv measurements were found to be insignificant (p> 0,05). Conclusion: As a result of our study, the coexistence of OSAHS, OAB and nocturna attracted attention. It should be considered that one of the factors that reduce the quality of life of OSAHS patients may be OAB and nocturia.