Pulmoner Emboli hastalarında negatif akut faz reaktanı Fetuin-A düzeyinin tespiti
Determination of negative acute phase reactant Fetuin-A levels in Pulmonary Embolism patients
  1. Tez No: 493385
  2. Yazar: ADEM YAVUZ ALNIAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KENAN TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pulmoner Tromboemboli (PTE), tanı konması zor olabilen ve mortalitesi yüksek bir klinik tablodur. Tanı için gerekli olabilecek sintigrafı ve tanıda altın standart olan anjiografinin belli merkezlerde yapılabilmesi, bazı olgularda tanı çabalarının yetersiz kalmasına neden olmaktadır.Pulmoner Embolizm, hemostatik dengenin bozulduğu, morbidite ve mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta erken tanı ve prognostik süreçle ilgili yeni belirteçlere ihtiyaç vardır.Bu çalışmadaki amaç, PTE düşündüren şikâyet, muayene ve nonspesifik laboratuvar bulgularına sahip hastalarda plazma Fetuin-A testinin tanı değerini tespit edip bunun PTE hastalık tanısında kriter olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary Thromboembolism (PTE) is a clinical chart that can be difficult to diagnose and has a high mortality. Scintigraphy and angiography, which may be necessary for diagnosis, can be done at certain centers, causing the diagnostic efforts to be inadequate in some cases.Pulmonary embolism is a disease with impaired hemostatic balance and high morbidity and mortality. New markers for early diagnosis and prognostic process are needed in this disease.The aim of this study is to determine the diagnostic value of plasma Fetuin-A test in patients with complaints, examination and nonspecific laboratory findings of PTE and to investigate its usefulness as a criterion in the diagnosis of PTE.