Ratlarda deneysel kornea neovaskülarizasyonunda bevacızumab, ranıbızumab ve afliberceptin karşılaştırılması
Comparison of bevacizumab, renibizumab and aflibercept in experimental corneal neovascularization in rats
  1. Tez No: 493396
  2. Yazar: MEHMET TAHİR ESKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDDUSİ TEBERİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Deneysel kornea neovaskülarizasyonu geliştirilen ratlarda bevacizumab, ranibizumab ve afliberceptin etkinliğinin kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 24 adet 250-300 gr ağırlığındaki Wistar-Albino türü erkek ratlar kullanıldı. Çalışmadaki 24 rat 4 farklı gruba ayrıldı.Her grup aynı şartlar altında aynı miktarda besin ile, aynı ortam ısısı ve ışığı altında takip edildi. Gruplardaki ratlar 1-6 arası kulak numarasıyla numaralandırıldı. Kornea merkezinde yanık oluşturmak için gümüş nitrat uygulandı, neovaskülarizasyonun gelişmesi için 10 gün beklendi. Ratlarda spontan oluşturulan gruplara bevacizumab,ranibizumab ve aflibercept subkonjonktiva l uygulandı.Düzenli aralıklarla takip edilerek 21 gün sonunda tüm gruplardaki kornealar alındı ve patolojik olarak incelendi. Bulgular: Kontrol grubunda, vasküler endotelyal growth faktör (VEGF) yüzde ortalaması, Tünel boyama (sayı/1hpf),enjeksiyon sonrası knv/tüm alan oranı ve ana damar sayısı bakımından diğer 3 gruptan da anlamlı düzeyde yüksek bulundu ancak gruplar arasında anlamlı farka rastlanılmadı. Eozinofil sayısı kontrol ve ranibizumab grubunda bevacizumab ve aflibercept grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Sonuç: Çalışmamızda sık gördüğümüz kornea neovaskülarizasyonu tedavisinde henüz ruhsatı olmayan anti-VEGF moleküllerinin etkili olduğuna dair sonuçlar elde ettik. Bu sonuçların daha büyük gruplarda,yeni yaklaşımların geliştirilmesi ile ilerde bu tür hastaların tedavisi için alternatif bir yöntem olacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
This study was aimed to compare the efficacy of bevacizumab , ranibizumab and afliberceptin in rats with corneal neovascularization compared with the control group Materials and Methods: In our study, 24 male Wistar-Albino species and 250-300 gr male rats were used. The 24 rats in the study were divided into 4 groups as 6 rats in each group. Each group was followed under the same conditions with the same amount of food, under the same ambient temperature and light. The rats in each group were numbered 1 to 6 and ear numbered. Corneal neovascularization was expected to develop by creating corneal burns in the corneal center in each group. Bovacizumab, ranibizumab and aflibercept were applied to the spontaneously formed groups in the rats and the corneas were taken at 21 days after being checked at regular intervals. Results: Averaege of VEGF%, Tunnel dye ( count/1hpf), after injektıon KNV/all area, and after ınjektıon count of maın vessels were found significiantly high three groups compared to the control group but between the three groups weren't find significiant differences. Count of eosinophil;control and ranibizumab group were found significiantly high compared bevacizumab and aflibercept group. Conclusion: In our study, we found that anti-VEGF molecules, which are not yet licensed, here effective in the treatment of corneal neovascularization, which we have seen frequently. We believe that these results will be an alternative method for the treatment of such patients in the future with the development of new appr oaches in larger groups