Farklı yüzey parlatma sistemlerinin çeşitli yapılardaki dental seramiklerin yüzey sertliği ve pürüzlülüğüne etkisinin değişik metotlarla değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different surface polishing systems on the surface hardness and roughness of dental ceramics in various structures by different methods
  1. Tez No: 493404
  2. Yazar: ESRA İNCESU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmada, farklı yapıdaki üç seramikten (monolitik zirkonya, feldspatik ve flouroapatit içerikli feldspatik) kenarları 14 mm, kalınlığı 2 mm olan kare şeklinde toplam 60 adet örnek hazırlandı. Her seramik türü için beş ana grup oluşturuldu. Birinci gruptaki örneklere glaze işlemi, glaze tabakası aşındırılan dört gruptan ikinci gruptakilere Optrafine polisaj seti ve patı, üçüncü gruptakilere Shofu polisaj seti, dördüncü gruptakilere Meisinger polisaj seti ve son gruba da Komet polisaj seti ile mekanik parlatma işlemleri uygulandı. Her alt gruptaki örnek sayısı 4, ölçüm yapılacak yüzey sayısı ise (n) 8'dir. Örneklerin yüzey pürüzlülüğünün sayısal olarak değerlendirilmesi için (Ra) profilometre cihazı kullanıldı. Ayrıca SEM ile görsel olarak yüzey incelemeleri yapıldı. Yüzey özelliklerinin sayısal ve görsel olarak değerlendirilmesi ve diğer yöntemlerin desteklenmesi için ise AFM kullanıldı. Örneklerin yüzey sertlik değerleri Vicker's sertlik test cihazı ile ölçüldü. Veriler iki yönlü etkileşimli model ile varyans analizi kullanılarak değerlendirildi ve ortalamaların çoklu karşılaştırılmasında Tukey HSD testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
In the study, a total of 60 specimens were prepared with a square of 14 mm in width and 2 mm in thickness from three different ceramic types (monolithic zirconia, feldspathic and flouroapatite feldspathic). Five main groups were formed for each ceramic type. Mechanical polishing procedures were applied to the samples which glazed layer removed, glaze application in the first group, Optrafine Polishing Set and Paste in the second group, Shofu Polishing Set in the third group, Meisinger Polishing Set in the fourth group and Komet Polishing Set in the last group. The number of samples in each subgroup was 4, and the number of surfaces to be measured was (n) 8. For the quantitatively evaluation of the surface roughness of the samples (Ra), a profilometer was used. In addition, surface scans were made qualitatively by SEM. AFM was used to evaluate surface features quantitatively and qualitatively and to support other methods. The surface hardness values of the samples were measured with a Vicker's hardness tester. Data were assessed using a two-way interaction model analysis of variance and the Tukey HSD test was used for multiple comparison of averages. Statistical significance was accepted as p0.05) on the surface hardness of the ceramics of IPS e. max Ceram and Vita VM9.