Farklı yüzey parlatma sistemlerinin çeşitli monolitik zirkonyum materyallerinin yüzey özellikleri ve faz değişimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of different surface polishing systems on surface properties and phase changes of various monolithic zirconium materials
  1. Tez No: 534233
  2. Yazar: HARUN REŞİT BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Monolitik zirkonya restorasyonlar özellikle çiğneme kuvvetlerinin fazla olduğu posterior bölgede, yüksek kırılma dayanımları, karşıt dişte doğal diş benzeri aşındırma davranışları ve estetik özellikleri ile metal-destekli ve zirkonyum altyapılı restorasyonlara iyi bir alternatiftir. Bu çalışmanın amacı, aşındırma, glaze ve cila işlemlerinin, monolitik zirkonyanın mikrokristal yapısındaki faz değişimi ve yüzey özellikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada, iki farklı monolitik zirkonya (Katana, GC Initial Zirkon) materyali kullanıldı. ISO 6872 standartlarına uygun 64 adet disk şeklindeki örnekler (15 mm çap; 1,2 ±0,01 mm kalınlık) zirkonya bloklardan üretildi ve sinterlendi. Örnekler kendi içerinde, kontrol grubu (Grup I), aşındırma sonrası re-glaze yapılan grup (Grup II), aşındırma sonrası Meisinger cila kiti uygulanan grup (Grup III) ve aşındırma sonrası Optra-fine cila kiti uygulanan grup (Grup IV ) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grupların herbirinden birer örneğin Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) ile yüzeyinin topografik analizi ve X-Ray Difraktometre (XRD) ile faz değişim analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Monolithic zirconia restorations are a good alternative for porcelain fuced metal restorations and porcelain fuced zirconium restorations, especially in the posterior region with high chewing forces, high fracture strengths, natural-tooth-like abrasion behavior on opposite teeth and aesthetic properties. In this context, the aim of this study is to investigate the effect of abrasion, glaze and polishing on the phase change and surface properties of microcrystalline structure of monolithic zirconia. In this study, two different monolithic zirconia (Katana, GC Initial Zircon) materials were used. 64 disc samples (15 mm diameter; 1.2 ± 0.01 mm thickness) were produced and sintered from zirconia blocks in accordance with ISO 6872 standards. Samples were included in the control group (Group I), grinding and re-glaze group (Group II), grinding and Meisinger luster polishing kit group (Group III) and grinding and Optra-fine polishing group (Group IV) 4 different divided into groups. A sample of each zirconia group was screened by a topographic analysis of the surface with Scanning Electron Microscopy (SEM) and phase transformation analysis with X-Ray Diffractometer (XRD).