Farklı solüsyonlarda saklanan çeşitli monolitik zirkonyum materyallerine parlatma sistemleri uygulaması sonrası yüzey özellikleri, faz değişimleri ve renk stabilitelerinin incelenmesi
Investigation of surface properties, phase changes and color stability after application of polishing systems to various monolithic zirconium materials stored in different solutions
  1. Tez No: 613283
  2. Yazar: OKAN KARALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Monolitik zirkonyum restorasyonlar özellikle çiğneme kuvvetlerinin fazla olduğu posterior bölgede, yüksek kırılma dayanımları, karşıt dişte doğal diş benzeri aşındırma davranışları ve estetik özellikleri ile metal destekli ve zirkonyum altyapılı restorasyonlara iyi bir alternatiftir. Bu çalışmanın amacı, farklı solüsyonlarda saklanan çeşitli monolitik zirkonyum materyallerine uygulanan parlatma sistemleri sonrasında, materyallerin yüzey özelliklerini, faz değişimlerini ve renk stabilitelerini incelemektir. Bu çalışmada, iki farklı monolitik zirkonyum (Katana, GC Initial Zirkon) materyali kullanıldı. 60 adet disk şeklindeki örnekler (15 mm çap; 1,2±0,01 mm kalınlık) zirkonyum bloklardan CAD/CAM ile üretildi, sinterlendi ve glazürlendi.Örnekler Kontrol grubu sadece glaze yapılan (Grup I), aşındırma sonrası OptraFine (Grup II) ve Shofu (Grup III) cila kitleri uygulanan olmak üzere 3 gruba ayrıldı. 24 saat distile suda bekletildikten sonra renk analizleri, her gruptan birer örneğin Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) ile yüzeyinin topografik analizi, X-Ray Difraktometre (XRD) ile faz değişim analizi yapıldı ve tüm örnekler 28 gün solüsyonda (kahve ve kola) bekletildi. Sonra analizler tekrar edildi. Faz değişimi verilerinin dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. SEM analizinde; en pürüzsüz yüzeyler Katana için OptraFine cila kiti uygulanan örneklerde, GC Initial Zirkon için kontrol grubu örneklerinde elde edildi. XRD analizinde; en büyük XM değeri Katana kontrol grubunda (% 16,44), en düşük XM değeri ise GC Initial OptraFine cila kiti uygulanan grupta (% 7,94) gözlendi. Her iki materyalde işlem yapılan grupların göreceli monoklinik faz oranlarının değişimi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Monolithic zirconium restorations are a good alternative to metal-supported and zirconium-based restorations, especially in the posterior region where the chewing forces are high, with high fracture strengths, natural tooth-like abrasion behavior in the opposite tooth and aesthetic properties. The aim of this study is to investigate the surface properties, phase changes and color stability of the materials after polishing systems applied to various monolithic zirconium materials stored in different solutions. In this study, two different monolithic zirconium (Katana, GC Initial Zircon) materials were used. 60 disc shaped specimens (15 mm diameter; 1.2±0.01 mm thickness) were produced from zirconium blocks by CAD/CAM, sintered and glazed. Samples were divided into three groups: The control group (Group I), OptraFine polishing kit (Group II) and Shofu polishing kit (Group III) after abrasion. The samples were stored in distilled water for 24 hours. After the polishing process, color analysis was performed and one sample from each group was subjected to topographic analysis of the surface with Scanning Electron Microscope (SEM) and phase change analysis with X-Ray Diffractometer (XRD). All samples were kept in solution (coffee and cola) for 28 days. Then these analysis were performed again. The distribution of phase change data was evaluated by Kolmogorov-Smirnov test. In SEM analysis; the most smooth surfaces were obtained in the samples applied to the OptraFine polishing kit for Katana and in the control group samples for GC Initial Zircon. In XRD analysis; the highest XM value was observed in the Katana control group (% 16,44) and the lowest XM value was observed in the GC Initial OptraFine polishing kit group (% 7,94). The changes in the relative monoclinic phase ratios of the groups treated with both materials were statistically significant compared to the control group.