Yoğun bakım hastalarına uygulanan fiziksel tespit materyal ve süresinin nörovasküler komplikasyon gelişme üzerine etkisi
The effect of phsical restraint material and time on the development of neurovascular complications applied to i̇ntensive care patients
- Tez No: 493428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bir üniversite hastanesinde yoğun bakım hastalarına uygulanan fiziksel tespit materyal ve süresinin nörovasküler komplikasyon gelişimi üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı bir çalışma olup, örneklemini anestezi ve dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan ve fiziksel tespit uygulanan 90 hasta oluşturmuştur. Çalışmaya katılan bireylerin ilk değerlendirmeleri fiziksel tespitin ilk yirmi dört saati içerisinde gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmeler 08.00 ve 16.00 saatleri arasında yapılmıştır. Bireysel Özellikler Tanıtım Formu, Richmond Ajitasyon-Sedasyon Skalası, Davranışsal Ağrı Ölçeği ve Komplikasyon Tanılama Günlüğü dört gün boyunca yirmi dört saat arayla değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik oranlar, Cochran's Q testi, Kruskal Wallis H, Man Witney U, ki-kare önemlilik testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların, %85.6'sının yatışının ilk 24 saati içinde tespit edildiği, %71.1'ine çift kol tespiti uygulandığı, en sık gazlı bez tipinde materyal kullanıldığı, hemşirelerin %85.6'sının hastaların endotrakeal tüpünü çıkarmasını önlemek amacıyla fiziksel tespit uyguladığı bulunmuştur. 1. günden 4. güne kadar kızarıklık, ekstremite hareketi ve ödemin istatistiksel olarak anlamlı farkla arttığı ve nabız gücünün ise azaldığı bulunmuştur (p0.05). Hastaların RASS puanının 1. günden 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the effect of physical restraint material and time on the development of neurovascular complications applied to intensive care patients in a university hospital. Method: This study is a descriptive one and it consists of ninety patients who were placed in the anesthesia and internal intensive care units and were applied physical restraint. Initial observations of the patients were made in the first twenty-four hours of physical restraint. Observations were made between 08.00 and 16.00 hours. Individual Characteristics Presantation Form, Richmond Agitation-Sedation Scale, Behavioral Pain Scale and Complication Diagnostic Diary were assessed at intervals of twenty-four hours for four days. Percentage values, Cochran's Q test, Kruskal Wallis H, Man Witney U, Chi-square tests were used in the evaluation of data. Findings: It is found that 85.6% of the patients were physically restraint within the first twenty-four hours, bilateral wrist restraint were applied to 71.1% of the patients, roll of gauze type material was commonly used, and 85.6% of the nurses applied physical restraint in order to prevent the patients from removing the endotracheal tube. It is found that redness, limb movements and edema were increased and pulse strength was decreased from day 1 to day 4, and these diffirences were found to be statistically significant (p0.05).