Pankreas ve prostat kanserinde deguelin'in in vitro etkinliğinin araştırılması
Investigation of in vitro activity of deguelin in pancreatic and prostate cancer
  1. Tez No: 493429
  2. Yazar: ZELİHA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KOÇDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pankreas kanseri, dünya çapında yaygın olarak teşhis edilen ve son derece kötü prognoz gösteren bir kanserdir. Pankreas kanseri tedavisi için önemli çabalara rağmen kemoterapiye yanıt oranları düşük kalmakta ve ileri evre pankreas kanserli hastalarda ortalama sağ kalım süresi 6-10 ay arasında değişmektedir. Bu nedenle, pankreas kanseri tedavisi için daha etkili ilaçlar veya kombinasyon tedavileri gereklidir. Prostat kanseri batı ülkelerinin erkeklerinde en sık görülen malign bir tümördür. Androjen bağımsız prostat kanseri çok metastatik bir kanser olduğu için hem kemoterapiye hem de ışınlamaya karşı dirençlidir. Bu çalışmada pankreas kanseri hücre hattı PANC-1 ile androjen reseptörü negatif prostat kanseri hücre hatları PC-3 ve DU-145, üzerine Deguelin'in antikanser etkisi incelendi. Bu amaçla Gemsitabin, Dosetaksel, ve Deguelin'in PANC-1, PC- 3 ve DU-145 hücre hatları üzerinde prevantif etkilerini belirlemek ve etkin dozunu saptamak amacıyla hücre canlılık testleri yapıldı. Belirlenen etkin konsantrasyonlar, PANC-1, PC- 3 ve DU-145 hücre hatlarına uygulanarak migrasyon, angiogenesis akım sitometrik yöntemle hücre döngüsü ve apoptoz analizleri gerçekleştirildi. Kullandığımız pankreas ve prostat kanseri hücre hatlarının özellikleri dikkate alındığında; Deguelinin çok düşük konsantrasyonlarda PANC-1 hücre hattında etkili olup prostat kanseri hatlarında etkili bulunmayışı anlamlı bir bulgu olarak gözlendi. Bu etkinin iki farklı invaziv nitelikli organ kanserinin karsinogenez basamaklarındaki farklılığından kaynaklandığı, ileri yolak çalışmalarıyla ayrıntıların belirlenmesinin önemli olacağı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a widely diagnosed cancer type with very poor prognosis worldwide. Despite significant efforts to treat pancreatic cancer, chemotherapy response rates remain low and the average survival time for advanced stage pancreatic cancer patients ranges from 6 to 10 months. For this reason, more effective drugs or combination therapies are needed for pancreatic cancer treatment. Prostate carcinoma is the most common malignant tumor in males of Western countries. Androgen-independent prostate cancer is highly metastatic and therefore resistant to both chemotherapy and radiation. In this study we examined the anticancer effect of Deguelin on pancreatic cancer cell line PANC-1 and androgen receptor negative prostate cancer cell lines PC-3 and DU-145. For this purpose, cell viability tests were performed to determine the preventive effects of Docetaxel, Gemcitabine and Deguelin on the PANC-1,PC-3 and DU-145 cell lines and to determine the relative effective dose. The determined effective concentrations were applied to the cells in different drug combinations and cell cycle, apoptosis, migration and angiogenesis analyzes were performed using flow cytometry. When the characteristics of the pancreatic and prostate cancer cell lines we use are taken into consideration, Deguelin was found to be effective in PANC-1 cell line at very low concentrations and not being effective in prostate cancer lines. It was determined that this effect was due to the difference in carcinogenesis stages of two different invasive organ cancers, and it would be important to identify the details with advanced pathway studies.