Hemşirelik öğrencilerine verilen kanıt temelli ateş yönetimi eğitiminin etkinliği
Effect of evidence-based fever management education giving to nursing student
- Tez No: 493436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde ateş yönetimi hakkında verilen kanıt temeli eğitimin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma pre-post test eşleşmemiş grup modelinde yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini bir hemşirelik fakültesinde bahar döneminde 3. Sınıf Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hemşireliği dersi alan gönüllü 110 öğrenci oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu ve Öğrencilerin Kanıt Temelli Ateş Yönetimine İlişkin Bilgi Düzeylerini Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve ortalama, Shapiro-Wilk normallık testi, t testi, Mann-Whitney U testi, korelasyon analizi, regresyon analizi, güç ve etki büyüklüğü kullanılmıştır. Bulgular: Girişim ve kontrol grubunun ön test-son test puan farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (U=635.000, p=0.000).
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was performed to evaluate the efficacy of evidence-based education on fever management in nursing students. Method: The research pre-post test is a semi-experimental study in the unpaired group model. The sample of the research was composed of 110 volunteer students who took the 3rd grade Child Health and Disease nursing course in the spring semester at a nursing faculty. The data were collected through the Socio-Demographic Data Collection Form developed by the researcher and the Knowledge Level Evaluation Forms of Evidence-Based Fever Management of Students. During data evaluation persentage and mean, Shapiro-Wilk normality test, t-test, Mann-Whitney U test, correlation analysis, regression analysis, power and effect size were used. Findings: A statistically significant difference was found between pre-test and post-test point differences of the intervention and control group(U=635.000, p=0.000).