Hemşirelik öğrencilerinin kanıt temelli uygulama yetkinlikleri
Evidence-based practice competencies of nursing students
  1. Tez No: 474018
  2. Yazar: YASEMİN ATEŞEYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin kanıt temelli uygulamalar konusundaki bilgi, beceri ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Gaziantep Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, hemşirelik bölümünde okuyan 747, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 435 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özellikler formu ve Hemşirelik öğrencilerinde Kanıt temelli uygulama ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 programında değerlendirilmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin kanıt temelli uygulama ölçeği, bilgi alt boyutu puan ortalaması 18.6±2.9,beceri alt boyutu puan ortalaması 19.1±2.9,davranış alt boyutu puan ortalaması 46.9±6.7, toplam puan ortalaması 84.7±9.1 'dir. Tanımlayıcı özellikler ile kanıt temelli uygulama ölçeği toplam puanı karşılaştırıldığında; 21-22 yaşlarında olan (19.2±2.6), 4.sınıfta okuyan (19.3±2.5), annesi üniversite mezunu olan (19.5±2.4), ailesinin geliri giderden fazla olan (19.7±3.3), meslek liselerinden mezun olan (20.2±2.4) öğrencilerin bilgi alt boyutu ortalamaları; 2. sınıfta okuyan (19.6±3.1) öğrencilerin beceri alt boyutu; kadınların (47.5±6.6), bekarların (47.0±6.6), 2. Sınıfta okuyanların (48.5±5.9), mesleği ilgi alanına uygun bulanların (47.9±6.9) davranış alt boyutu; kadınların (85.4±9.3), bekarların (84.9±9.0), 2.
Özet (Çeviri)
It is to assess the knowledge-skills-behaviors of nursing students about evidence based practices. The universe of the research was Gaziantep University, Faculty of Health Sciences, 747 students who learning in the nursing department and 435 students who agreed to participate in the study. Descriptive features and evidence based practice scale were used in data collections. The score distributions are knowledge and skill subscale; 6-30, behavior subscale; 13-65, and the total is between 25 and 125. High scores indicate that the evidence-based practice competencies of the students are high. The data were evaluated using SPSS 22.0.The point mean score of knowledge subscale was 18.6±2.9, skill subscale was 19.1±2.9, behavior subscale was 46.9±6.7, total was 84.7±9.1.