Ailesel akdeniz ateşi hastalığında elektroensefalografik değerlendirme
Electroencephalographical evaluation in children with familial Mediterranean fever
- Tez No: 493437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dr. Yunus Murat AKCABELEN, Ailesel Akdeniz ateĢi hastalığında elektroensefalografik değerlendirme, Abant Ġzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Bolu, 2018 GiriĢ: Bu çalışma, ailesel Akdeniz ateşi (AAA) hastalığının kranial tutulumuna bağlı elektroensefalografik bulgularının ve ateşli/ateşsiz nöbetlerle ilişkisinin araştırılması için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 45 tane AAA hastalığı olan ve 45 tane sağlıklı kontrol grubu çocuk dahil edildi. Çocuklara ve ailelerine anket yöntemi ile isim, soyisim, yaş, cinsiyet, AAA hastalığı mevcudiyeti, tutulum yeri, kranial tutulum mevcudiyeti, kolşisin kullanım durumu ve süresi, genetik analizindeki mutasyon durumu, sigara maruziyeti, nöbet öyküsü, ebeveynler arası akrabalığı, ailesinde AAA hastalığı, kolşisin kullanan birey varlığı, nörolojik hastalık, nöbet öyküsü olan birey mevcudiyeti sorgulandı. Boy, kilo, baş çevresi, kan basıncı ölçümü yapıldı. Bunların z skorları ve persentilleri hesaplandı. Tüm çocuklara atak dışı dönemde uyku aktivasyonlu ektroensefalografi çekildi. Bulgular: Ataklara eşlik eden baş ağrısı şeklinde kranial tutulum hastaların % 51.1'inde vardı. Baş ağrısı dışında kranial tutulum bulgusu yoktu. AAA olan çocukların % 53.3'ünün elektroensefalografileri anormaldi, kontrol grubunda ise bu oran % 28.9'du. Hasta grubunda elektroensefalografileri anlamlı düzeyde anormaldi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Dr. Yunus Murat AKCABELEN, Electroencephalographical evaluation in children with familial Mediterranean fever, Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis of Graduation, Bolu, 2018 Introduction: This study was conducted to investigate the cranial involvement of familial Mediterranean fever (FMF) focused particularly on electroencephalographic findings and seizures. Material and Method: Fourty five children with FMF nd 45 healthy children were enrolled from patients attending to Pediatrics outpatient clinic in İzzet Baysal University Faculty of Medicine. Children and their families were surveyed for the variables as the presence of FMF disease, age, sex, presence of cranial involvement, presence and duration of colchicine use, mutation status in genetic analysis, cigarette exposure, seizure trait, consanguineous marriage, familial FMF history, presence of an individual using colchicine, presence of an individual with neurological disease, seizure history. A preformed questionnaire implicated by a single physician was used to obtain the responses. Anthropometric and physiometric variables such as height, weight, head circumference, blood pressure measurements were gathered. Activation electroencephalography by sleep-deprivation was performed in all FMF children during attack free period. Electroencephalography was also performed for control group children. Results: Cranial involvement accompanying attacks was found in 51.1% of the patients. Electroencephalographic recordings were evaluated as abnormal in 53.3% versus 28.9% of the children with FMF and control groups, respectively. The ratio of children with abnormal electroencephalographic findings were significantly higher in FMF group than control group (p 0.05).