Poli-L-laktik asit bileşenli dermal dolgunun tendon iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of poly-L-lactic acid dermal fillers on tendon healing
  1. Tez No: 493448
  2. Yazar: MELİHCAN SEZGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ SEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tendon iyileşmesi uzun sürmesi, ağır yük taşıması, yapışıklık oluşması gibi nedenlerle komplike olabilen, sorun oluşturduğunda ise belirgin fonksiyon kaybı yaratabilen bir süreçtir. İyileşen tendon gücünün eski gücüne hiçbir zaman tam olarak ulaşamadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Tendonların mekanik gücünü sağlamak için kollajenin önemi tartışmasızdır. PLLA; başarılı mekanik özellikleri, biyouyumluluğu ve uygun karakteristik yapısı nedeniyle son zamanlarda kullanımı popülerleşen bir sentetik polimer bileşiktir. PLLA kökenli dermal dolguların kullanımına 1999 yılında başlanmış olup, halen kullanımları mevcuttur. PLLA kökenli dolguların enjekte edildiği bölgede, kollajen sentezini arttırdıkları literatürde gösterilmiş olup, bu çalışmada sıçan tendon iyileşme modelinde etkilerinin araştırılması amaçlamıştır. Bu amaçla; 24 adet wistar albino tip dişi sıçan random 2 eşit grup olarak; kontrol grubu ve PLLA grubu olarak ayrıldı. Kontrol grubunda sağ aşil tendonu kalkaneus insersiyonunun 4mm proksimalinden kesilip bırakıldı, PLLA grubunda ise aynı işlem uygulandıktan sonra 2 iki tendon kesiti arasına PLLA kökenli dermal dolgu enjekte edildi. 3 hafta sonra hayvanlar sakrifiye edilip, tendonları eksize edildikten sonra makroskobik, biyomekanik ve histolojik parametreler baz alınarak incelendi. 3 hafta sonra sonuçlar incelendiğinde PLLA kökenli dermal dolgu enjekte edilen gruptaki tendonların makroskobik skorlarının deney grubuna göre daha yüksek olduğu görüldü fakat bu istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Tendon healing is a process that can be complicated because of taking long time, heavy burden, adhesion formation, etc., and can cause significant loss of function if a problem occurs. It's shown that healing tendon couldn't reach its previous strength. Collagens are very important for mechanical strength of tendons. Poly-L-Lactic Acid (PLLA) is a synthetic polimeric compound which is becoming more popular nowadays due to its succesful mechanical properties and proper characteristic structure. The use of PLLA-based dermal fillers started in 1999 and is still in use.It has been shown in the literature that they increase collagen synthesis on injection site. In this study, investigation of the effects of PLLA on rat tendon healing model is aimed. Twenty four Wistar Albino female rats were divided in two groups randomly as Control group and PLLA group. In control group, right achilles tendon was cut from 4 mm proximal to its calcaneal insertion. In PLLA group, following the same procedure, PLLA-based dermal filler was injected in between 2 tendon sections. Rats were sacrified after 3 weeks and tendons were excised to examine macroscopically, biomechanically and histologically according to parameters. According to examinations, macroscopical examination scores of PLLA-based dermal filler group was higher than control group but was not statistically significant (p>0,05). Biomechanically, values were lower for both groups but decrease in failure to load and stifness values were lower in PLLA group compared to control group.