Antibakteriyel ve antifungal omurga implantlarının biyogüvenilirliği
Biosafety of antibacterial and antifungal spinal implants
  1. Tez No: 493449
  2. Yazar: MURAT ZAİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ATTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Antibakteriyel ve Antifungal Omurga İmplantların Biyogüvenilirliği İmplant kullanılan cerrahi işlemlerde enfeksiyon oranının arttığı bilinen bir gerçektir. Enfeksiyonun implanta kadar ulaşması ise tedavinin süresini ve maliyeti artırmakta, hastanın sağlık durumunu olumsuz etkilemektedir. İmplant bağımlı enfeksiyonların önlenmesi amacı ile pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu güne dek yapılan implant yüzey modifikasyonları içerisinde en çok başarı sağlayanlar antibiyotik kaplı implantlar olmuştur. Bu implantların maliyetlerinin yüksekliği, sınırlı bir etki spektrumuna sahip olmaları ve antifungal etkilerinin olmaması ise eksik yönleridir.“Sol-gel yöntemi”kullanılarak nano gümüş, nano bakır ve nano çinko kaplanmış implantların, tüm bu eksiklikleri aynı anda gidermesi mümkündür. Çalışma, 63 adet albino sıçan ile yapılmıştır. Her birisinde 9 adet sıçanın olduğu 7 grup oluşturulmuştur. Bazı gruplara sadece kaplanmış implantlar implante edilirken bazı gruplara sadece nano kimyasal enjeksiyonu yapılmıştır. Deney boyunca alınan dokularda ve vücut sıvılarında gümüş, bakır ve çinko tayini yapılmıştır. Aynı dokuların hem elektron mikroskop, hem de ışık mikroskop incelemesi gerçekleştirilmiştir. Çeşitli doku ve vücut sıvılarında yapılan metal analizleri ise, bu metallerin güvenli klinik kullanım sınırlarını belirlemede değerli bilgiler vermiştir. Bu çalışma bahsi geçen metallerin doz bağımlı yan etkilerinin ortaya çıkarılmasında anahtar rol oynayacaktır. Elde edilen sonuçta, antibakteriyel kaplamalı implantların ratlarda güvenilir olduğu, insan metabolizmasına orantılandırıldığında ise günlük metabolizma içerisindeki iyon yükünün altında bir dozda gümüş bakır ve çinkoya bireyin maruz kalacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Biosafety of Antibacterial and Antifungal Spinal Implants It is a known fact that the rate of infection is increased in surgical procedures using implants. The infection reaches the implant as long as it increases the duration and cost of the treatment and adversely affects the health of the patient. Many studies have been conducted with the aim of preventing implant-dependent infections. The most successful implant surface modifications to date have been antibiotic coated implants. The costs of these implants are high, they have a limited spectrum of effect, and the lack of antifungal effects is an incomplete aspect. Using the“sol-gel method”, implants coated with nano silver, nano-copper and nano-zinc, all these deficiencies can go away at the same time. Thanks to this coating system, the implants will have both very strong antibacterial properties and antifungal properties at satisfactory dimensions. The study was carried out with 63 albino rats. 7 groups, each containing 9 rats, were formed. Some groups were implanted with only coated implants, while some groups received only nano-chemical injections. Silver, copper and zinc containing tissues and body fluids are taken during the experiment. Both electron microscope and light microscope examination of these tissues were performed. This study will help the development of antimicrobial implant surfaces with both safer and wider spectrum of effects. Metals analysis on various tissues and body fluids provides valuable insight into the safe clinical use of these metals and play a key role in revealing dose- dependent side effects of precious metals. As a result of this study, antibacterial and antifungal coated implants are found to be“bio-safe”in rats. From this result, one can make an intiution that these implants are also bio-safe for humans. The amount of exposed coating materials are below the needed daily uptake.