Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve şiddetin işten ayrılma niyetine etkisi
Healthcare professions'exposure to violence and the effect of violence on intent to leave
  1. Tez No: 493462
  2. Yazar: SİNEM SARIÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde şiddet, sağlık sektöründe giderek artan önemli bir sorun haline gelmiştir ve sağlık çalışanları için önemli bir risk faktörüdür. Şiddet, bireysel ve örgütsel düzeyde etkisini göstermekte ve sonuçta fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu etkilerden biri, şiddetin işten ayrılmayı tetiklemesidir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddeti ve şiddetin işten ayrılma niyetine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 07.03.2016-18.04.2016 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde çalışan toplam 1344 sağlık personeli oluşturmuştur. Araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 300 kişiye ulaşılmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Sağlık Sektöründe İşyeri Şiddeti Araştırması Soru Formu”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”ile toplanmış, SPSS v.22 paket programında yüzdelikler, ortalama ve ki kare, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların %60,0'ı kadın, %43,0'ü 27-36 yaş arasında, %76,0'sı evli ve %37,0'si hemşiredir. Katılımcıların %50,7'si kurumda şiddete uğrama riskini“fazla”olarak değerlendirirken, %19,0'u fiziksel şiddete, %56,0'sı sözlü tacize maruz kaldığını ifade etmiştir. Fiziksel şiddete en fazla erkeklerin, (p0,05).
Özet (Çeviri)
Today violence has become an important problem in health sector is a substantial risk factor healthcare professional. Violence shows its effect on individual and organizational level; as a result it leads to physical and psychological problems. One of these effects is that violence triggers leave of the profession. This study has been carried out to investigate the violence that healthcare professions are exposed to and its effects on their intent to leave. The research has involved 1344 healthcare professionals working in a state hospital between 07.03.2016- 18.04.2016. 300 people accepted to participate to the study voluntarily. Data have been collected with“Personal Information Form”,“Workplace Violence Questionnaire in Health Sector”,“The Intent to Leave the Profession Scale”, and have been evaluated in SPSS v.22, by using percentages, mean, chi square, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests. 60,0% of participants are women, 43,0% of them are between the ages of 27-36, 76,0% are married, and 37,0% are nurses, 21,7% are physician and 22,7% are other health professionals. While the risk of exposure to violence in the institution is considered to be too high by 50,7% of the participants, 19,0% of them have stated that they were exposed to physical violence and 56,0% of them have stated that they were exposed to verbal abuse.