Erişkin monteggia kırıklı çıkığı cerrahi tedavi sonuçları
Surgical results of the adult monteggi̇a fracture-dislocations
- Tez No: 493482
- Danışmanlar: DR. MESUT TAHTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2012-2017 yılları arasında İzole Monteggia kırıklı çıkığı tanısı ile cerrahi tedavi uygulananhastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalardan 18 yaşından küçük olan ve takip süresi 6 aydan az olan hastalar ile Monteggia Kırıklı Çıkığı ekivalanı olan vakalar çalışma dışı bırakıldı. Kriterlere uyan toplam 11 hastadan kontrolegelen 8 hastaya ulaşılarak çalışmaya dahil edildi.Hastalar Bado ve Jüpiter sınıflamasına göre sınıflandırıldı.Ortalama takip süresi 15 ay (6-28 ay) idi. Hastaların yaş ortalaması 46,75 (18-85 ) olarak bulundu. Hastaların 3'ünde Bado Tip 1, 5'inde Bado Tip 2 Monteggia kırıklı çıkığı mevcuttu. Tip 2 Monteggia kırıklı çıkığı olan hastaların 3 tanesi Jüpiter sınıflamasına göre 2c iken, 1 tanesi 2a, 1 tanesi ise 2b olarak değerlendirildi.Hastaların 2 tanesinde son kontrolünde dirsek fleksiyon ve ekstansiyonunun diğer ekstremiteyle karşılaştırıldığında kısıtlı olduğu,bu 2 hastanın bir tanesinde ise ön kol supınasyon ve pronasyonunun da kısıtlı olduğu görüldü. Sadece dirsek eklemi fleksiyon ve ekstansiyonun kısıtlı olduğu hastanın ise Bado sınıflamasına göre Tip2, Jüpiter sınıflamasına göre Tip 2c olduğu izlendi. Hastaların ortalama DASH skoru 8,7375 ( 0,8-28,3 arasında) , ortalama ASES skoru 90 (75-95 arasında) olduğu görüldü. Mayo Elbow skoru ortalama 83,125 (55-100 arasında) olan hastaların 1 tanesi kötü sonuç olarak değerlendirildi. 6 hastanın sonuçları iyi 1 hastanın ise mükemmel olarak değerlendirildi. Kötü olarak değerlendirilen hastanın Bado sınıflamasına göre Tip 2, Jüpiter sınıflamasına göre Tip 2a olan hasta olduğu görüldü. Sonuç olarak; Monteggia Kırıklı Çıkıkları cerrahi tedavisinde ulna kırığının anatomik ve stabil olarak fiksasyonu radius başı çıkığının kapalı olarak redükte olmasını sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
AIM: We aimed to evaluate and report the functional results of the patients surgicaly treated because of Isolated Monteggia Fracture and Dislocation. PATİENTS and METHOD: We retrospectively evaluated patients over 18 years of age with at least 6 months follow up, between years 2012-2017 at the Orthopaedics and Traumatology Clinic of Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. At the final control of the patients we evaluated their Broberg Morrey Functıonal Rating Index, American Shoulder and Elbow Society Score (ASES) , Mayo Elbow Score and Disabilities of The Arm Shoulder and Hand Scores (DASH). The patients' forearm pronation/supination and elbow flexion and extensions were assesed. RESULTS: 5 of 8 were women and 3 were men. The oldest patient was 85 years old and the youngest one was 18 years old. Mean follow up was 15 months (6-28 months). 3 of the patients were Bado type 1 and 5 of them were Bado type 2. We have treated all the patients with open reduction and internal fixation for ulnar fractures and closed reduction fort he radıal head dislocations. At the last visit of the patients, 6 patients' elbow range of motion (ROM) were the same with the non-operated elbow. In 7 patients forearm supination/pronation were the same with the contralateral forearm. The patient who had limited elbow ROM was Bado type 2 and 2a according to Jupiter classification. Mean DASH score was 8,7375 ( 08-28,3) and mean ASES score was 90 (75-95). Mean Mayo Elbow Score was 83,125 ( 55-100) and 1 patient was evaluated as poor outcome (Bado type 2/Jupiter type 2a). 6 patients were evaluated as good outcome and 1 patient was excellent outcome. Mean Broberg-Morrey Functional Rating Index was 84,375 (39-100). 5 of them were evaluated as good, 2 of them were excellent and 1 of them was poor outcome. CONCLUSION: Early surgical intervention with the correct implants is essential for good outcomes. The risk factors for poor outcomes such as associated fractures (coronoid, radial head) should be immediately identified and considered, because they increase the risk of complications and need for surgical revision.