Pozitron emisyon tomografisinde kullanılan 68Ga ile 18F'un incelenmesi ve görüntülemede yeni bir yaklaşım
A new approach to imaging and investigation of 68Ga and 18F used in pozitron emission tomographya
- Tez No: 493588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) adı verilen sistem; radyoaktif ajanların damar yolu ile enjekte edilerek patolojik dokular üzerinde birikmesi ve ışıma yapması neticesinde de bu dokuların görüntülenebildiği nükleer tıp cihazının adıdır. Günümüz teknolojisinde, görüntüleme alanında en sık kullanılan radyofarmosötik 18F ile işaretli FDG(Florodeoksiglukoz) dir. Bir glukoz ile radyoaktif bir madde olan 18F in katkılanması ile üretilen FDG; tümör hücrelerinin, normal hücrelere göre daha fazla glukoz kullandıkları düşüncesiyle geliştirilen bir yöntemdir. Sıklık bakımından ise akciğer kanserleri, PET/CT uygulamalarının başında gelir. Gerek teşhis koyulması ve uygun tedavi planlaması açısından, gerekse PET/CT'nin etkinliğini ortaya koyan yüzlerce araştırma hala devam etmekte, yeni yöntem ve metodlar geliştirilmektedir. Tezin hazırlanmasında öncelikle pozitron emisyon tomografi cihazının çalışma prensipleri anlatılmıştır. Kullanılan bilgisayar programları ve cihazın elektronik yapısından bahsedilmiştir. Radyoiztopların nükleer özellikleri incelenmiş ve 68Ga kullanılan hastalardan alınan veriler değerlendirilmiş, gama ışınlarının dedektörlerde oluşturduğu impuls değerleri bilgisayar ortamında hesaplanmış ve önerilen metod ile gerçek değerler kıyaslanarak yüzde hata hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
System called Positron Emission Tomography (PET); is the name of a nuclear medicine device in which radioactive agents are injected intravenously and accumulate on pathological tissues and irradiate them. In today's technology, FDG (fluorodeoxyglucose) is the most commonly used radiopharmaceutical 18F-labeled imaging field. FDG produced by the addition of a glucose and a radioactive substance 18F; tumor cells are thought to have used more glucose than normal cells. In terms of frequency, lung cancers are at the beginning of PET / CT applications. Hundreds of studies are still underway that demonstrate the efficacy of PET / CT in terms of diagnosis and appropriate treatment planning, and new methods and methods are being developed. In the preparation of the dissertation, the working principles of the positron emission tomography apparatus are explained first. The computer programs used and the electronic structure of the device are mentioned. Nuclear properties of radioisotopes were examined and the data obtained from patients using 68Ga were evaluated. The impulse values of gamma rays formed in detectors were calculated in computer environment and percentage error was calculated by comparing the proposed method with actual values.