Sezgisel algoritmalar ile biyomedikal görüntü analizi
Biomedical image analysis by using heuristic algorithms
  1. Tez No: 493602
  2. Yazar: HAKAN DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAHADIR ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tıbbi hastalıklara teşhis konulması ve bu hastalıkların tedavi edilmesi süresince bilgisayarlı görüntüleme ve analiz teknikleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bilgisayar tabanlı analiz yöntemleri ile özellikle retinal hastalıklar başarılı bir şekilde tespit edilerek tedavi edilebilmektedir. Retinal hastalıkların bir sonucu olarak kılcal damarlarda meydana gelen daralma, genişleme ve kanamalar hastalık hakkında bilgiler vermektedir. Bu nedenle, retinal görüntülerde yapısal değişimlerin yüksek doğrulukta tespit edilebilmesi hastalığın teşhis ve tedavisi açısından son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında ilk olarak damar bölütleme uygulaması ile kılcal damarların tespiti ve analizi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra diyabet hastalığından kaynaklı ortaya çıkan yeni kanamalı bölgelerin tespit edilerek belirginleştirilmesi ve piksel tabanlı alan hesaplamalarının yapılmasına yönelik yaklaşımlar geliştirilmiştir. Retinal görüntü analizleri K-means, yapay arı koloni (artificial bee colony, ABC) ve parçacık sürüsü optimizasyon (particle swarm optimisation, PSO) algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Benzetim sonuçları incelendiğinde, klasik yaklaşımlardan olan K-means algoritması ile kümeleme tabanlı sezgisel ABC ve PSO algoritmalarının retinal görüntü analizinde başarılı bir şekilde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Computer based imaging and analysis techniques are frequently used for the diagnosis and treatment of medical diseases. Especially retinal diseases can successfully be detected and treated by using computer based analysis methods. Arteriolar stenosis, arteriolar dilatation and vascular bleeding due to retinal diseases give important information about the disease. Therefore, to detect structural changes in retinal images with high accuracy is extremely important for diagnosis and treatment of the disease. In this thesis, firstly, the detection and analysis of retinal blood vessels is realized with vessel segmentation. Then, approaches have been improved for the aims of identification, clarification and pixel based area calculation of the new hemorrhagic regions arising from diabetes mellitus. Retinal image analyses are realized by using K-means, artificial bee colony (ABC) and particle swarm optimization (PSO) algorithms. From the simulation results it is observed that both the K-means algorithm which is one of the classical approaches and the clustering based heuristic ABC and PSO algorithms can successfully be used in retinal image analysis.