Üriner enfeksiyon etkeni olan mikroorganizmaların bazı virulans faktörleri
Some virulence factors of microorganisms that affect urinary infection
- Tez No: 493625
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ankaradaki çeşitli hastanelerin Mikrobiyoloji labratuvar ve Polikliniklerine üriner enfeksiyon şikayetiyle gelen hasta kültüründen toplam 111 bakteri ve maya izole edilmiştir. Toplam 111 izolasyondan 42 Esherichia (38), 19 Staphylococcus (17), 13 Lactococcus (12), 13 Candida (12),7 Klebsiella (6),5 Lactobacillus (5),4Proteus (3),3 Entrococcus (3), 3 Stereptococcus (2), 1 Acineto bacter (%1), 1Kytococcus (%1) tespit edilmiştir. Bu izolatların biyokimyasal testler çalışılmıştır. Ayrıca Gram pozitif bakteriler için BBL Crystal Identification System Gram Positive ID kit, Gram negatif bakterilerin türlerini belirtmek için BBL CrystalEnteric / NonfermenterIdentificationSystem ID Kit çalışılmıştır. Mayalar için CHROM Agar kulanılmıştır. Daha sonra ptoteaz enzim aktivitesi kullanmıştır. Bu amaçla Kalsiyum Kasein agar ve Skim Milk agar kullanılmıştır. 24-48 saat inkübasiyon sonrası zon çapı olçulmuştur ve negatf pozitif olarak değerlendirilmiştir. Toplam 111 hasta kültüründen izole edilen bakteri ve mayaların proteaz enzim aktivitesi değelendirilmiştir. 111 hasta örneğinin 59 ü (%53) proteaz pozitif 52 si (%47) proteaz negative olarak saptanmıştır. Araştırmada virulans faktörü olarak biyofilm çalışılmıştır. Biyofilm test de bakterileri 48 saat inkübasiyon sonrası Spektrofotometre cihazında 540 nm dalga boyunda okutulmuştur. Mayalar ise 48 saat inkübasiyon sonrası 470 nm dalga boyunda Spektrofotometre cihazinda okuturmuştur. Toplam 50 biyofilm pozitif olan klinik örneklerden 32 (%64) bir pozitif (+), 11 (%22) iki pozitif (++), 7 (%14) üç pozitif (+++) olarak tespit edilmiştir. En son olarak siderefor enzim aktivitesi çalışılmıstır. Toplam111 hasta örneğinin 62(56%) siderefor pozitif ve 49'ü (44%) siderefor negatif olarak değerlendirilmiştir. Bu araştırma daha önce az çalışılmış olan Proteaz ve Biyofilm faktörlerinin enfeksiyon etkeni açısından önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Several hospitals in Ankara Total 111 bacteria and yeast were isolated from the patient's culture of complaining of urinary tract infection in Microbiology Laboratory and Polyclinics from several hospital in ankara. 111 isolation waz detected 42 Esherichia (38), 19 Staphylococcus (17), 13 Lactococcus (12), 13 Candida (12), 7 Klebsiella (6), 5'I Lactobacillus (5), 4'Proteus (3), 3'Entrococcus (3), 3'Stereptococcus (2), 1'i Acineto bacter (%1), 1'iKytococcus (%1). Biochemical tests of these isolates have been studied in addition, to identification Gram pozitif bakter fraom isoleted BBL Crystal Identification System Gram positive ID kit and Gram negative from isoleted BBL CrystalEnteric/Nonfermenter Identification System ID Kit have been used. CHROM agar was used for yeast. Then protease enzyme activity was studied. For this purpose, Calcium casein agar and Skim milk agar were used. After 24-48 hour incubation, the zone diameter was measured and evaluated as negative. protease enzyme activity of bacterial and yeast isolated from a total of 111 patient cultures was studied. Of 111 patients, 59 (53%) were protease positive and 52 (47%) protease negative. In biyofilm test, the bacteria were incubated in a spectrophotometer at 540 nm after 48 hours of incubation. The samples were read in a spectrophotometer at 470 nm wavelength after 48 hours of incubation. Of the total 50 biyofilm positive cases, 32 (64%) were positive (+), 11 (22%) were two positives (++) and 7 (14%) were three positives (+++). Finally, siderephor enzyme activity was studie. 62 patients (56%) were positive for siderephor and 49 (44%) were negative for siderephor. The results of this study emphasize the importance of the less studied Protease and Biyofilm factors in terms of infection.