Yüzeyde başlatılan set-raft polimerizasyonu ile poli (2 hidroksietil akrilamit) fırçaların sentezi ve kinetik analizi
Synthesis and kinetics analysis of poly (2-hydroxyethyl acrylamide) brushes via surface initiated set-raft polimerization
  1. Tez No: 493651
  2. Yazar: FİLİZ MADEN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, ilk kez silisyum disk yüzeyine kovalent bağlı poli (2-hidroksietil akrilamit) [poli(HEAAMm)] fırçalar yüzeyde başlatılan SET-RAFT tekniği ile hazırlanmıştır. Poli(HEAAm) fırçalarının kalınlığı elipsometri, yüzeyin kimyasal bileşimi grazing angle aksesuarlı-Fourier transform infrared spektroskopisi (GA-FTIR) ve X-ışınları fotoelektron spektroskopisi (XPS), yüzeyin morfolojisi ve pürüzlülüğü atomik kuvvet mikroskopisi (AFM) ve yüzeyin hidrofilik/hidrofobik karakteri ise su değme açısı ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Zamanla değişen yüzde dönüşüm değerlerinden kinetik parametreler belirlenmiştir. Elipsometrik kalınlık ve 1H–NMR mol kütlesi değerleri kullanılarak bağlanma yoğunluğu ve yüzeydeki polimerin zincirleri arası uzaklık değerleri de bulunmuştur. Ayrıca, yüzeyde başlatılan SET-RAFT polimerizasyonu için muhtemel bir mekanizma da önerilmiştir. Poli(HEAAm) fırçalar biyouyumlu özellikleri sebebiyle gelecekte DNA hibridizasyon veya biyosensör çalışmaları için uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, for the very first time poly (2-hydroxyethyl acrylamide) [poly(HEAAm)] brushes covalently attached to the silicon surface were prepared by surface-initiated SET-RAFT polymerization technique. The film thickness, chemical composition, morphology and hydrophilic/hydrophobic characteristics of these brushes were determined by using ellipsometry, grazing angle-Fourier transform infrared spectroscopy (GA-FTIR) and X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), atomic force microscopy (AFM) and water contact angle measurements, respectively. Kinetic parameters were determined from the % conversion values that change over time. Molecular weights determined by 1H-NMR and ellipsometric thickness values were used to determine the grafting density and the distance between grafting points on the surface. In addition, a possible mechanism for surface-initiated SET-RAFT polymerization was also proposed. The poly(HEAAm) brushes may be suitable for use in DNA hybridization or biosensor studies due to their biocompatible properties in the future.