Prizmatik çubukların çarpma yüklemesi altında analizi
Analysis of prismatic rods under impact loading
- Tez No: 493676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ALYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında tek açıklıklı çelikten teşkil edilmiş bir kirişe düşük hızda çarpma problemi ele alınmıştır. İlk temas anında belirli bir başlangıç hızı olan çelik bir kürenin kiriş üzerindeki çarpma etkisi analitik ve hesaplamalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın analitik kısmında, belirli noktalardan enine doğrultuda çarpma yüklemesi uygulanan farklı mesnet koşullarına sahip kirişlerde çarpma noktasındaki yer değiştirmeler zamana bağlı olarak elde edilmiştir. Bu kirişlerin sonlu eleman modelleri ABAQUS programı ile oluşturularak hesaplamalı çözüm yapılmıştır. Analitik çözümden ve hesaplamalı çözümden elde edilen deplasman – zaman eğrileri karşılaştırılmış ve uyumlu sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca belirli noktalardan çarpma etkisindeki basit mesnetli kiriş için ardıl-çarpma davranışı da hesaplamalı olarak incelenmiş ve elastik sınırlar içinde deplasman – zaman eğrileri, kürenin kirişe ilk temas anından itibaren küreye ait ardıl-çarpmaları da gösterecek şekilde oluşturulmuştur. Ardıl-çarpma davranışı literatürde yer alan deneysel bir çalışma ile de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, low velocity impact on a single-span steel beam is considered. The impact of a steel sphere on the beam is investigated analytically and computationally assuming an initial velocity for the sphere at the instant of first contact. In the analytical part of the work, displacements of the contact point on the beams are obtained as a function of time for different support conditions. The finite element models of these beams are created using ABAQUS software and computational analyses are carried out. Curves representing the displacement over a time interval obtained from analytical solution and computational solution are compared and results with good agreement are obtained. Furthermore, sub-impact behavior of simply supported beam subjected to impact loading on certain points is analyzed computationally and within the elastic limits, displacement-time curves representing the sub-impacts between the sphere and beam are also obtained. Sub-impact behavior is compared with an experimental study reported in the literature.