Yüksek frekans kanalda uç uca eklemeli BCH ve evrişimsel kodlu OFDM sisteminin performans analizi
Performance analysis of concatenated BCH and convolutional coded OFDM system over high frequency channel
  1. Tez No: 493675
  2. Yazar: OZAN YAVAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yüksek frekans (High Frequency-HF) kanalda haberleşme, görüş hattı ötesi (Beyond Line of Sight-BLOS) haberleşme türü olarak, özellikle askeri alanda yaygın bir şekilde kullanılır. HF haberleşme doğası gereği uzak mesafeler arası haberleşme imkânı sağladığından, kanal yapısı olarak çok yollu yayılım özelliği göstermekte ve bu durum frekans seçici sönümleme etkisi oluşturabilmektedir. Dikgen Frekans Bölmeli Çoklama (Orthogonal Frequency Division Multiplexing-OFDM) tekniği ile kanalın frekans seçici sönümleme etkisi azaltılarak, iletilecek sinyalin düz sönümleme etkisine maruz kalması sağlanır. İleri hata düzeltme algoritmaları sayesinde, düz sönümleme etkisine maruz kalmış sinyal için, sinyal gürültü oranı (Signal to Noise Ratio-SNR) değeri iyileştirilir. Bu tez çalışması kapsamında, uç uca eklenmiş Bose Chaudhuri Hocquenghem (BCH) ve evrişimsel kodlu OFDM sisteminin, çok yollu frekans seçici sönümlemeli kanal altındaki performansı incelenmiştir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen benzetimler ile, önce OFDM sisteminin çok yollu frekans seçici sönümlemeli kanal altında değişen SNR değerleri için bit hata oranı (Bit Error Rate-BER) performansı incelenmiş, ardından sadece BCH kodlu ve sadece evrişimsel kodlu OFDM sisteminin aynı kanalda BER performansı incelenmiştir. Son olarak, önerilen uç uca eklemeli BCH ve evrişimsel kodlu OFDM sisteminin performansı incelenmiş, bu durumda sadece BCH kodlu ve sadece evrişimsel kodlu OFDM sistemine kıyasla daha düşük SNR değerlerinde istenen BER değerlerine ulaşabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Communication on High Frequency (HF) channel as a type of Beyond Line of Sight (BLOS) communication is widely used, especially in military area. By nature, since HF communication provides communication between long range regions, channel shows multipath propagation feature, so this situation can cause frequency selective fading effect. With Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), frequency selective fading effect of channel is reduced, so that the transmitted signal is subjected to flat fading effect. Thanks to Forward Error Correction (FEC) algorithms, Signal to Noise Ratio (SNR) can be improved for signal which is subjected to flat fading effect. In the scope of this thesis, performance analysis of concatenated Bose Chaudhuri Hocquenghem (BCH) and convolutional coded OFDM system under multipath frequency selective fading channel were investigated. Firstly, Bit Error Rate (BER) performance of OFDM system under varying SNR was investigated under multipath frequency selective fading channel, then BER performance of only BCH coded and only convolutional coded OFDM system was investigated under same channel by using computer simulations. Finally, performance analysis of proposed concatenated BCH and convolutional coded OFDM system was investigated, in this case it can be seen that lower SNR values can be achieved for desired BER in contrast with only BCH coded and only convolutional coded OFDM system.