Türkiye'de lojistik faaliyet alanların yer seçimi, ulaştırma modları ile entegrasyonu ve modellenmesi
Choosing location, integration with types of transport and modeling of logistics activity areas in Turkey
- Tez No: 493733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ulaşım maliyetleri ülkelerin ekonomilerini doğrudan etkilemektedir. Ayrıca, ulaştırma maliyetleri enerji kaynakları da dâhil olmak üzere birçok nedene bağlı olarak artmaktadır ve buna bağlı olarak ülkeler, kombine taşımacılık stratejilerini geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada ulaştırma maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayacak, Türkiye'de lojistik sektör stratejilerini geliştirerek, ulaştırma türlerinin birbiri ile entegrasyonu ile en ekonomik, seri ve emniyetli taşımacılık için stratejiler belirleneceği, lojistik merkezlerin yer seçimleri için öneriler getirilmesi amaçlanmıştır. 2014 yılında Dünya Bankası tarafından yayımlanan Lojistik Performans Endeksinde ilk üç sırada yer alan Almanya, Hollanda ve Belçika'nın lojistik yapıları yerinde incelenerek 2016 yılında yayımlanan Lojistik Performans Endeksi'nde göz önünde bulundurularak kıyaslama çalışması yapılmıştır. Çalışmada ülkelerin lojistik ile ilgili otoriterlerine yasal ve yapısal durumları ile ilgili sorular sorulmuş, ülkelerin Lojistik Performans Endekslerindeki değerleri“Sıra Korelasyon”yöntemi ile istatistiksel analiz yapılarak performans kriterlerine etki eden en önemli bileşenler belirlenerek, bu test sonucundaki değerler üzerinden gruplanma yapılarak öncelikli stratejiler belirlenmiştir. Ayrıca Yurtiçi Gayri Safi Milli Hasıla ve altyapı durumu olarak Türkiye'ye çok yakın olan Meksika'nın lojistik altyapısı yerinde incelenmiş ve örnek olarak çalışmada yer verilmiştir. Çalışmada Türkiye'nin mevcut durumu, diğer ülkeler ile kıyaslandı ve yapısal ve mevzuat durum analizi yapılmıştır. Daha sonra Lojistik Performans Endeksindeki sıralamayı etkileyen en önemli faktörlerden birisi olduğu anlaşılan altyapı projelerinin daha stratejik olarak planlanması amacıyla İç Anadolu ve Ege Bölgesi pilot bölge olarak seçilmiştir.. Buna ek olarak bölgedeki mevcut durum analizi yapılarak bölgelerde lojistik alan önerisi yapabilmek için anket çalışması yapılmıştır. Saha çalışması sonucunda, ilk olarak ulaştırma modeli akabinde lojistik model kurularak lojistik alan yer seçimi için öneriler getirilmiştir. Böylece çalışmada, lojistik sektörünün yasal ve yapısal analizi yapıldıktan sonra bu analizin dolaylı parametresi olan ve lojistik sektörünün en önemli maliyet kalemlerinden olan ulaştırma sektörüne destek verecek, lojistik alanların yer seçimi yapılmış ve bu yer seçimi için de alternatif bir model önerisi getirilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Lojistik alan, lojistik performans, ulaştırma modeli, lojistik model
Özet (Çeviri)
Transportation costs directly affect national economies. Furthermorex transportation costs increase depending on various reasons including energy resources and with regard to this countries aimed to develop combined transportation strategies to reduce transportation costs. It is targeted in this study to provide recommendations for selection of logistics centers in order to determine the strategies for most cost efficient, high-speed and secure transport for integration of transportation types by developing logistics industry strategies in Turkey, which will contribute in reduction of transportation costs. The logistics strategies of Germany, Netherlands and Belgium, taking the first three places in Logistics Performance Index published by the World Bank in 2016 have been examined on site and a comparison study has been carried out by taking the Logistics Performance Index published in 2016 into consideration. In this study, questions have been asked to the national logistics authorities about legal and structural status; the ranks of countries in the Logistics Performance Index have been statistically analyzed by the“Rank Correlation”method; the most significant components affecting the performance criteria and the values arising from this test have been classified and preferred strategies have been determined. Moreover, the logistics infrastructure of Mexico, resembling to Turkey in terms of Gross Domestic Product and infrastructure status, has been examined on site and included in the study as an example. In the study, current status of Turkey has been compared to other countries and legislative status has been analyzed. After that Central Anatolia and Aegean Region have been selected as pilot regions in order to plan the infrastructure projects which are considered as one of the most significant factors affecting the ranking in Logistics Performance Index. In addition to that a survey has been conducted to make logistics area recommendations by analyzing the current structure in these regions. At the end of the field study, recommendations have been provided for selection of logistics areas by establishing a transportation model and a logistics model respectively. Therefore, after performing legal and structural analysis of the logistics industry, location of the logistics areas which is an indirect parameter of this analysis and one of the most significant cost items of the logistics industry has been selected and it has been aimed to propose an alternative model for the relevant location selection. Key Words : Logistics Area, Logistics Performance, Transport Modeling, Logistics Modeling